ZAFER YOLU – BÜYÜK TAARUZ VE BAŞKOMUTAN MEYDAN MUHAREBESİ

NTV ekibi Büyük Taaruz’a sahne olan coğrafyayı köy köy, patika patika gezdi. “Büyük Taaruz” ve “Başkomutan Meydan Muharebesi”nin (Dumlupınar) stratejik boyutunu anlaşılır bir çerçevede anlattı.

Askerlik tarihinin en büyük baskın ve kuşatma harekatını Yunan tarafı neden farkedemedi? Komuta kademesi arasında hangi tartışmalar yaşandı, taaruz planında son dakika hangi değişiklik yapıldı ? Süvarilerin çevirme harekatına yardım eden Haydar Ağa’nın torunları o günü anlatıyorlar...

Oluca Köyü katliamında kadın ve çocukları Yunan subayı nasıl kurtardı? Yakılan caminin ayakta kalan kısmında Yunan askerlerinin izi... Bir Yunan müfrezesine ait kamyon parçaları ve demir flamasını köylüler neden hala saklıyorlar?

2500 askerden oluşan Yunan alayı 150 süvari tarafından hangi aldatmaca ile esir alındı? Türk tarafında, tren istasyonu, demiryolu ve telli iletişim hatlarını tahrip görevine kimler seçildi?

Ağaçların gazisi olur mu? Gazi ağaçlar nerede..? Dumlupınar nasıl Başkomutan savaşına dönüştü..?

Alanda araştırma yapan NTV ekibi olağanüstü görüntü ve öykülerle dolu “Zafer Yolu”nu yürüdü. Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu belgeselin kurgusu Cihan Çekiç’e, görüntü yönetmenliği Bahattin Demir’e ait.