116 koyun stresten öldü

İngiltere’de köpekler tarafından kovalanan 116 koyun yaşadıkları strese dayanamayarak can verdi.

116 koyun stresten öldü

İngiltere’nin Batı Sussex bölgesinde bulunan bir çiftlikteki 116 koyundan oluşan sürü, köpek saldırısına uğradı. 

Gordon Wyeth ve babası Gerald Wyeth’in sahip olduğu çiftliğin çitlerine kadar koşan koyunlar, gidecek başka bir yer olmadığı için çitlerin yakınında bulunan 4 metre yüksekliğindeki bir kuyuya yöneldi. Kuyunun içindeyken aşırı strese kapılan koyunlar şok geçirdi. 

Yaşadıkları şoktan dolayı koyunların birçoğu telef olurken, geriye kalanlar da kuyunun içinde sıkıştıkları için öldü.

116 koyun stresten öldü - 1 Çİftlik sahibi ölen koyunların önemli bir kısmının hamile olduğunu belirtti.

ŞİMDİYE KADAR GÖRÜLEN EN BÜYÜK VAKA

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Sussex'te görev yapan polis memuru Tom Carter, "Şimdiye kadar bu büyüklükte bir koyu

n stresi vakası ne gördüm, ne duydum, bu kesinlikle yaşanan en büyük vaka. Ölümlere köpeğin neden olduğu konusunda yüzde yüz eminiz" dedi.

KÖPEĞİN SAHİBİNİ ARIYORLAR

Yaşadıkları maddi zararın dışında, o kadar koyunu sıkışmış olarak görmenin üzüntüsünü yaşadığını belirten çiftlik sahibi Gordon Wyeth, “ 35 yıldır bu işi yapıyorum ve kesinlikle böyle bir şey görmedim” dedi. Sadece iki koyunu kurtarabildiklerini anlatan Wyeth, " Onlardan birine de ağır yaralı olduğu için ötenazi uygulamak zorunda kaldım" diye ekledi.

116 koyun stresten öldü - 2 Gordon Wyeth'in toplamda 23 bin koyunu var

TOPLAM ZARAR 78 BİN LİRA

116 koyundan oluşan koyun sürüsünün toplam değeri 17 bin sterlin yani yaklaşık 70 bin lira.

Neredeyse tamamı ölen koyunları düştükleri kuyudan çıkartmak için harcanan 2 bin Sterlin (8 bin lira) parayla beraber baba ve oğlun zararı toplamda 78 bin lira ediyor.

KOYUN STRESİ NEDİR?

Koyun stresi (sheep-worrying) İngiltere'de bulunan Ulusal Çiftçiler Sendikası'nın tanımına göre bir ya da birden fazla koyunun köpekler tarafından kovalanarak rahatsız edilmesine denir.

Kovalanan koyunlar, köpekler tarafından yakalanmasalar bile yaşadıkları koşuşturmacanın etkisiyle aşırı stres yaşar, bu şok çoğu zaman koyunların ölümüne sebep olur.

Sayfa Yükleniyor...