Rafting nedir, ne demek? Türkiye'de rafting yapılan nehirler hangileri?

Rafting, sosyal medyada en çok araştırılan ve merak edilen spor dalları arasında yer almaya başladı. Raftingin ne olduğu, nasıl yapıldığıyla alakalı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, arama motorları üzerinden sorgulamalarını gerçekleştiriyor. Peki, rafting nedir, ne demek? Türkiye'de rafting yapılan nehirler hangileri?

Rafting nedir, ne demek? Türkiye'de rafting yapılan nehirler hangileri?

, raft adı verilen botlarla (sallarla), debisi yüksek nehirlerde yapılan bir nehir sporudur. Raftingde asıl olan içinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmektir.

Rafting, 4 ile 6 kişilik takımlar halinde yapılır ve başarılı olabilmek tek vücut gibi hareket eden bir takım olabilmekten geçer. Takım bireylerinin bot dizilişi sağ-sol ve ön-arka oturuş pozisyonlarını barındırmakta olup ve her bireyin geçilecek engel sırasında uygulayacağı teknik performans birbirinden farklı ama aynı sonuca bağlı hareketler bütününü temsil eder.

Bu sporda akarsular zorluk seviyesine göre altı dereceye ayrılır. 6. derecedeki akarsulara girilmesi halinde ölümcül sonuçlar doğurabilir oldukça tehlikeli en zor parkurlardan oluşur.

1. derece akarsu ise her yaşta insanın gerekli güvenlik ekipmanlarını kuşanarak rahatlıkla rafting yapabileceği kolay seviyede parkurlardır.

Rafting nedir, ne demek? Türkiye'de rafting yapılan nehirler hangileri? - 1

TÜRKİYE'DE RAFTİNG YAPILAN NEHİRLER

Türkiye'nin her bölgesinde rafting için elverişli nehirler bulunmaktadır.

Özellikle Köprüçay, Dalaman Çayı, Alara Çayı, Dim Çayı, Çoruh Nehri, Melen Çayı, Eşen Çayı, Manavgat Çayı, Zamantı Çayı, Fırtına Deresi, Maçka, Tortum, Kelkit Çayı ve Barhal Çayı bunların en bilinenleridir.

sporu 2018 yılında özerklik kazanarak Türkiye Rafting Federasyonu çatısı altında faaliyet göstermektedir.

Sayfa Yükleniyor...