İzmirli emlak danışmanı 34 yaşındaki Mustafa Öksüz ile 2 yıl önce evlenen 28 yaşındaki Fatoş Karayel Öksüz, 8 ay önce ilk bebeklerine hamile kaldı. Doğumun yaklaşması üzerine arkadaşlarıyla düzenleyeceği anneliğe hazırlık partisi için (Baby Shower) geçen 16 Ocak'ta evinde hazırlık yapan genç anne adayı tansiyonun düşmesi sonucu fenalaştı.

Yakınları tarafından özel hastaneye kaldırılan Öksüz'ün 2 gün sonra plasentasının patladığı ve bebeğinin kan zehirlenmesi nedeniyle anne karnında öldüğü belirlendi. Bunun üzerine Öksüz'ün acil olarak İzmir'deki Ege Üniversitesi Hastanesi'ne sevki yapıldı. Koma halinde geldiği hastanede Öksüz'ün bilincini ve görme yetisini kaybettiği ve böbreklerinin çalışamaz hale geldiği belirlendi. Karnında ölen bebeği alınan Öksüz, hemen yaşam ünitesine bağlandı.

KAN BULMAK İÇİN BODRUM SEFERBER OLDU

Genç kadın için doktorlar yoğun kan nakli yapılması gerektiğini bildirdi. İhtiyaç olan kanın sağlanması için memleketi olan Muğla'nın Bodrum'da seferberlik başlatıldı. Bodrum Belediyesi anons yapıp, cep telefonlarına mesaj göndererek genç Öksüz için kan bağışında bulunulması çağrısında bulundu. Bu sırada Kızılay'ın da desteğiyle Öksüz için gereken kan toplandı. Kan nakli ve gerekli tedavilerin yapılmasının ardından bilinci ve görme yetisi tekrar yerine gelen Öksüz'ün zehirlenme nedeniyle böbreklerinin çalışamaz durumda olduğu bildirildi.

"KIZIMI BİZİM VE BODRUMLULAR'IN DUALARI KURTARACAK"

Uzun süre diyaliz makinasına bağlı tedavi görecek Öksüz'ün durumuna göre doktorların böbrek nakline karar vereceğini belirten Bodrum'daki Yalçın Balıkçılık Limited Şirketi'nin yöneticisi babası Ali Karayel, şöyle dedi:

"Kızım tansiyonun ani düşmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldı bize ancak iki gün sonra plasentanın patladığını ve bebeğin öldüğünü, annenin zehirlendiğini söylendi. Erken ve zamanında teşhis konulup, müdahale edilseydi belki bebek de yaşayacaktı. Ancak şu anda tek isteğimiz kızımın sağlığına kavuşması. Dualarımız kızımla."

Dört çocuğundan biri olan Fatoş'un tedavisi için gereken kanın bulunması için seferber olan Bodrumlular'a ve belediyeye teşekkür eden Karayel, "Kızımı bizlerin, Bodrumlular'ın duası kurtaracak, ilk müdahalede ihmal var mı yok mu ona sonra karar vereceğiz" dedi.

Öksüz'ün uzun sürecek tedavi sürecinde sık sık diyalize bağlanacak olması nedeniyle taburcu edildikten sonra İzmir'e yerleşeceği kaydedildi.

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATACAKLAR

Bodrum'da, anneliğe hazırlık partisi yapmaya hazırlanırken aniden rahatsızlanıp, plasentasının patlamasına bağlı olarak karındaki 8 aylık bebeğini kaybeden 28 yaşındaki Fatoş Karayel Öksüz'ün tedavisi sürüyor. Eşinin durumunun iyiye gittiğini belirten Mustafa Öksüz, Bodrum'daki hastaneye ve buradaki doktora tepki gösterdi. Emlak danışmanı Mustafa Öksüz, olanları anlatırken, şunları söyledi:

"Zamanında doğru müdahale edilseydi hem çocuğum yaşıyor olacak hem de eşim ölümün kenarına gidip gelmeyecekti. Belki çocuğum geri gelmeyecek. Eşimin böbrekleri ile ilgili ileride ne olacağını bilmiyoruz ama bunları bize yaşatanlardan hukuk önünde mutlaka hesabını soracağım. Çünkü bütün tıbbi raporlar, tetkikler elimizde var" dedi.

Avukatı aracılığı ile ölen çocuğum ve eşim için hukuk mücadelesi başlatacağını anlatan Mustafa Öksüz, "Eşim şu anda hayati tehlikeyi atlattı sayılır. Pazartesi günü taburcu olmayı bekliyoruz" diye konuştu.