Sadece bu yıla özel olarak üretilen Red Bull PAC-MAN ürününün tanıtıldığı retro gaming partisi 7 Şubat Perşembe gecesi Bomontiada 4. Kat’ta gerçekleşti.

Başta PAC-MAN olmak üzere pek çok retro oyunun da tekrar deneyimlendiği partiye; Aslı Bekiroğlu, Anıl Altan, Tamer Yılmaz, Niyazi Erdoğan, Bedirhan Soral, Itır Esen, İlayda Akdoğan, Begüm Tank ve Gizem Barlak gibi pek çok sevilen isim katıldı.

Berk Büyükakın, DJ
Berk Büyükakın, DJ

DJ kabininde yer alan Berk Büyükakın’ın müzikleri de katılımcıları hem eğlenceli hem de nostaljik bir yolculuğa çıkardı.

Red Bull, enerji içeceğinin fonksiyonuyla, PAC-MAN labirentlerinin eğlenceli dünyasını aynı kutuda buluşturduğu Red Bull PAC-MAN ürününün tanıtıldığı bir parti gerçekleştirdi.

Arcade makineleri ve retro oyunlarla desteklenen nostaljik partisi dün gece Bomontiada 4. Kat’ta düzenlendi. Yaklaşık 500 kişinin ağırlandığı bu özel davette katılımcılar, 80’ler ve 90’ların öne çıkan müzikleriyle eğlendi, retro oyunları yeniden deneyimledi.

Itır Esen
Itır Esen

Red Bull’un “retro gaming” kürasyonuyla hayata geçirdiği gecede oyuncular Aslı Bekiroğlu, Anıl Altan, İlayda Akdoğan, fotoğrafçı Tamer Yılmaz ile Niyazi Erdoğan, Bedirhan Soral, Itır Esen, Begüm Tank, Gizem Barlak gibi sevilen birçok isim katıldı.

PAC-MAN ÇİZGİ ROMANLARDAN İLHAMLA HAZIRLANDI

Pac-Man'in yaratıcısı Toru Iwatani "yemek" üzerine kurulu bir oyun üzerine çalışırken, önce labirent kavramını ortaya atmış, ardından ise düşmanlarını yiyebileceği ve onu güçlendiren bir doping fikri ortaya çıkmış.

Bu fikri ona verense Temel Reis ve ıspanak ilişkisi olmuş. Temel Reis ıspanağı her yediğinde rakibi Kabasakal’ı alt ediyordu.

Pac-Man’in ortalıkta gezen hayaletleri de yine bir çizgi romandan uyarlanmış. Iwatani WIRED’a verdiği bir röportajda oyunun onun çocukken okuduğu ve izlediği tüm anime ve mangalardan esinlendiğini itiraf etmişti: "Hayalet karakterler Casper ve Obake no Q-Taro karakterlerinden ilhamla hazırlandı."

Anıl Altan
Anıl Altan

OYUNUN ORİJİNAL ADI PUCK-MAN DAHA SONRA DEĞİŞTİRİLDİ

Oyunun orijinal adı Puck-Man Japonca "bir şeyi katur kutur yemek" anlamına gelen"pakku"dan türetilen bir isim.

Oyun ABD topraklarına girdiğinde, “yaramaz çocuk” anlamında kullanılan Puck kelimesi rahatsız edici bulunduğu için adı Pac-Man olarak değiştirilmiş.

Japonlar da bu duruma pek itiraz etmemiş ve klasikleşen bu ad, oyunun da yayılmasını kolaylaştırmış.

‘70’ler ve ‘80’ler başında oyun dünyası tamamen erkeklere hitap ediyordu. Space Invader ve Galaxian gibi kült oyunlar, savaş oyunu tipindeydi ve kadınların pek de ilgisini çekecek tarzda değildi. O nedenle yapımcı Iwatani, o dönemde daha farklı, daha eğlenceli bir oyun tasarlandığını ve direkt olarak kadın oyuncuların hedef kitlesi olarak belirlendiğini söylüyor. Hata Japonya'da kadınların meyve yemeği çok sevmesi, isim belirlenirken "pakku" seçiminin yapılmasında büyük rol oynamış.

Aslı Bekiroğlu
Aslı Bekiroğlu

TARİHİN EN BAŞARILI JETONLU OYUNU

Guinness’e göre Pac-Man dünyanın en başarılı oyunlarından biri. Tabii bu değerlendirme jetonlu oyunlar kategorisinde yapılıyor. Guinness Dünya Rekorları arasına 1981 ve 1987 yılları arasında üretilen 293,000 makineyle giren oyunun yayınlandığı günden bu yana yaklaşık olarak 10 milyar kez oynandığı tahmin ediliyor.