Polonya gezi rehberi: Doğu ile Batı arasında kalmış bir ülke

Coğrafi, kültürel ve tarihi olarak doğu ve batı Avrupa'nın tam ortasında bulunan Polonya son yıllarda turistlerin yeni cazibe noktalarından biri haline gelmiş durumda. İstanbul'dan 2 saatin biraz üzerinde süren uçak yolculuğu ile varılabilen ülke, son zamanlarda Türk turistlerin de uğrak noktalarından biri.  Peki Polonya'da hangi kentler ziyaret edilmeli ve  görülmesi gereken yerler neler?

polonya-gezi.jpg
‘Pałac Kultury i Nauki’, PKİN (Kültür ve Bilim Sarayı)
‘Pałac Kultury i Nauki’, PKİN (Kültür ve Bilim Sarayı)

Efsaneler kenti Varşova'nın onlarca kuruluş hikayesi mevcut ancak bunlardan en ilgi çekeni, Wash isimli balıkçının Sawa isimli deniz kızı ile yaşadığı aşkın kentin bugünkü ismine ilham verdiği versiyonu.    

Adını bu efsaneden alan Varşova’da dolaşmaya başladığınız andan itibaren ilk dikkatinizi çekecek olan yapı büyük bir olasılıkla ‘Pałac Kultury i Nauki’, PKİN (Kültür ve Bilim Sarayı) olacak. Sovyet egemenliğinin yoğun olarak hissedildiği 1952 yılında yapımına başlanan ve 1955’te kullanıma giren  PKİN, her ne kadar başkentte yaşayanPolonyalılar tarafından Sovyet baskısını anımsattığı gerekçesiyle pek sevilmese de 231 metre uzunluğundaki binanın terası ziyaretçilerine eşsiz bir başkent manzarası vaat ediyor.  

Denizkızı efsaneden dolayı denizkızı kentin simgesi konumunda. Kentin en eski noktalarından biri olarak kabul edilen ve turistlerin uğrak noktası olan  Stare Miasto'da da (Eski şehir) bir denizkızı heykelini görmek mümkün. Pek çok kafe ve restorana ev sahipliği yapan bu bölgede global lezzetler ve yerel mutfaktan örnekler bulmak mümkün.  

Varşova'dan alacağınız bir kartpostalda büyük olasılıkla karşınıza çıkacak olan 'Plac Zamkowy' (Kale Meydanı) kentin buluşma merkezi. Varşova'nın Taksim Meydanı olarak da tanımlanabilecek olan meydanda bulunan kale ise ziyaret edilmeye değer.   

Polonya'nın para birimi Zloty'nin TL'den daha değersiz olması (1 TL'nin yaklaşık değeri 1.25 Zloty) Türk turistler açısından önemli bir artı.

İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NIN İZİNDEN  

Kentte farklı ilgi alanlarına sahip kişiler için onlarca farklı müze bulunmakta, bunların içerisinden en dikkat çekeni ise 'Varşova Ayaklanma Müzesi' Avrupa'nın Almanya'dan sonra savaştan en çok yara ile ayrılan ülkesi olan Polonya'nın İkinci Dünya Savaşı'na kendi perspektifini başarılı bir şekilde yansıtan müze, savaşın ardınan adeta bir hayalet kente dönen başkent Varşova ve Varşova Ayaklanması'na büyük bir yer ayırmış durumda. Savaş esnasında yeraltı örgütleri tarafından sürdürülen direniş mücadelesinin en ince detayına kadar sergilendiği müzede Avrupa tarihinde bir kırılmaya sebep olan savaşa işgal edilenlerin gözünden şahitlik etmeniz mümkün.  

Tarihe meraklıysanız ziyaret etmeniz gereken bir başka nokta Nazi Almanya'sı tarafından kentte oluşturulan ve Polonyalı Yahudilerin zorla ikamet ettirildiği Varşova Getto'sunda yaşanan acıları gözler önüne seren 'Pomnik Bohaterów Getta' (Getto Kahramanları Anıtı).  

VARŞOVA'YA NASIL GİDİLİR?  

İstanbul'daki havalimanlarından direkt uçuşların bulunduğu Varşova'ya daha düşük ücretler ile seyahat edebilmek için Frankfurt aktarmalı uçuşlar da tercih edilebilir.   

Ostrow Tumski (Ada Katedrali)
Ostrow Tumski (Ada Katedrali)

CÜCELER ŞEHRİ WROCLAW  

Güneybatı Polonya'da bulunan Aşağı Silezya'nın tarihi bölgesi ve başkenti olan Wroclaw'ın farklı yerlerinde 'Yedi Cüceler'e rastgelebilirsiniz. Wroclaw sokaklarda dolaşırken bankların yanında, elektrik direklerinin üzerinde, kaldırımlarda ve otobüs duraklarının hemen yanında 'Yedi Cüceler'in minyatürlerin bulunma nedeni ise kentin cüceleri simgesi olarak kabul etmesinden kaynaklanıyor.  

Yeşilliği ve onlarca köprüsü ile dikkat çeken Wroclaw’ı diğer Orta Avrupa kentlerinden ayıran en büyük özelliği tabiri caizse arafta kalması. 1945 yılına kadar Alman kontrolünde kalan ve Almanların ‘Breslau’ olarak adlandırdığı kent Orta Avrupa mimarisinden izler taşımakla beraber özellikle soğuk savaş yıllarında inşa edilen binalar sayesinde doğulu bir kimliğe de sahip.   

Sosyalizm döneminden kalan evler düz, gri ve kimlikten yoksun ancak daha eski tarihlerde inşa edilen binalar şehrin asıl kimliğini gözler önüne seriyor. Özellikle şehir merkezindeki rengarenk binalar turistler için öncelikli cazibe noktalarından biri.  

Wroclaw (Breslau) tarihimize çok da yabancı bir kent değil. Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na adım atmasında önemli rol oynayan 2 Alman zırhlısından Yavuz muharebe kruvazörü adını bu kentten alıyor. ​

Orta Avrupa'yı avucunun içi gibi bilen gezginlerde biraz Prag'ı anımsatan bir tat bırakan kent aynı zamanda ülkenin başkentten sonraki ikinci ticaret merkezi. Bu nedenle oldukça genç ve dinamik bir nüfuza sahip olan Wroclaw, Avrupa çapında üne sahip okul ve üniversitelere de ev sahipliği yapıyor.   

WROCLAW'DA ZİYARET EDİLMESİ GEREKEN YERLER  

Wroclaw'a bir gün yolunuz düşerse öncelikle yavaş ama oldukça şirin olan tranvayı ile minik bir şehir turu yapın, kentin en güzel kafe ve restoranlarına ev sahipliği yapan Market Meydanı'nı ziyaret edin, Avrupa'nın en eski restoranı olan ve kapılarını 1275 yılında açan Piwnica Swidnicka yani 'Swidnicka'nın Yeri'nde bir akşam yemeği yiyin ve Opera Wroclawska’nın Ludowa Salonu’ndaki bir gösterisini mutlaka izleyin.   

ODRA: AŞIKLARIN SÖZLERİNE ŞAHİTLİK EDEN NEHİR  

Odra Nehri’nin kolları arasında bulunan adada yer alan ve 'Ada Katedrali' olarak da adlandırılan Ostrow Tumski kentin en ikonik ve tarihi yapıtlarından biri. Bu katedrale gitmek için geçeceğiniz köprülerde göreceğiniz asma kilitler binlerce aşığın birbirlerine verdikleri sözü simgeliyor. Bu sözlerden kaçı tutulmuştur bilinmez ama Polonyalı çiftler evlenmeden önce bu köprüyü ziyaret edip yanlarında getirdikleri asma kilidi buraya atıyor ve ömür boyu birliktelik sözü verip kilidin anahtarını nehire emanet ediyor.  

WROCLAW'A NASIL GİDİLİR?  

İstanbul'daki havalimanlarından Varşova'ya her gün direkt uçuşlar mevcut. Varşova'ya vardıktan sonra, Wroclaw'a gitmek için 3 seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilk ikisi biraz uzun sürmek ile beraber otobüs veya tren yolculuğu. 3'üncü seçenek olan havayolu ile yolculuğa ayıracağınız süre ciddi şekilde kısalıyor ancak, fiyatların yüksekliğinden dolayı rezervasyonunuzu önceden yaptırmak yararınıza olacaktır. LOT Havayolları'nın pervaneli uçaklarla yaptığı seferler ile iki kent arasındaki seyahat mesafesini 45 dakikaya indirebilirsiniz.  

Sayfa Yükleniyor...