İlişkili Haberler

Savcı Gerrie Nel, Pistorius'un ev hapsine çıkarılmasına temel oluşturulan "suç oluşturan adam öldürme" suçu yerine "cinayet" suçundan yargılanması talebiyle yüksek mahkemeye başvurdu.

Güney Afrika'da, "şartlı tahliye" düzenlemelerine göre, "suç oluşturan adam öldürme" suçundan normal koşullarda bir katil 15 yıl hapis cezasına çarptırılıyor ve aldığı cezanın 6’da 1’i kadar süreyi geçirdikten sonra serbest kalabiliyor; ancak, cinayet suçundan hüküm giyenler bu maddeden yararlanamıyor.

Model ve hukukçu sevgilisi Reeva Steenkamp’ı vuran Pistorius mahkemede verdiği ifadede eve soyguncu girdiğini sanıp silahını ateşlediğini ve kız arkadaşını yanlışlıkla vurduğunu söylemişti. Steenkamp’ın yakınları Şartlı Tahliye Kurulunun kararıyla Pistorius’un hapis cezasından kolay kurtulduğuna inandıklarını söylediler.

Kız arkadaşını 14 Şubat 2013’de evinde öldürme suçundan 5 yıl hapse mahkum olan Pistorius 20 Ekim'de hapisten çıkartılıp ev hapsine alındı. Pistorius’un 20 Ekim’den sonraki geri kalan cezasını amcasının Pretoria’daki evinde göz hapsinde geçirecek.

1986 yılında Güney Afrika’nın başkenti Johannesburg’da iki fibula kemiğinden yoksun doğan Oscar Pistorius bacaklarındaki karbon fiber özel ekipmanlarıyla paralimpik koşulara katılmış ve rekordan rekora koşmuştu.

Ev hapsi koşullarının açıklanmamasına rağmen psikiyatrist tedavisine devam edecek Oscar Pistorius’un silah taşıyamayacağı ve yurtdışına çıkma yasağı koşullarına dikkat çekildi. Paralimpik atlet, çocuklara yardım kuruluşlarında kendisine iş baktığını söyledi.