Bugüne kadar New York Times için 2 bine yakın yazı kaleme alan ve bir dönem uyuşturucu bağımlılığına karşı verdiği mücadelesini ‘The Night of the Gun’ adıyla kitaplaştıran ABD’li gazeteci David Carr, gazete binasında yere yığılmış halde bulundu.

Gazete çalışanları tarafından ilk müdahalesi yapılan ve daha sonra Manhattan’daki St. Luke’s Rosevelt Hastanesi’ne kaldırılan Carr’ın hayatını kaybettiği bilidirildi. Carr, daha önce gırtlak kanserine yakalanmış ve uzun uğraşların ardından kanseri yenmişti.

Gazetenin başkanı Arthur Ochs Sulzberger Jr., Carr’ın ölümünün ardından yayınladığı mesajda “David Carr, The New York Times’ta çalışan en yetenekli gazetecilerden biriydi” ifadelerini kullandı.

Yaşamını yitirmeden birkaç saat önce Snowden’in Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) belgelerini sızdırmasını konu alan "Citizenfour" belgeselinin yönetmeni Laura Poitras'ın da katıldığı bir paneli yöneten Carr’ın ölüm nedeni şu an için bilinmiyor.

1956 yılında Minnesota’da dünyaya gelen Arr, Twin Cities Reader ve Washington City Paper gazetelerinde aldığı görevlerle başladığı kariyerinin son 20 senesinde medya eleştirmenliği yaparak hatırı sayılır bir okur kitlesinin dikkatini çekmişti.

2002 yılında New York Times’a katılan Carr, geçen sene Boston Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak medya dersleri vermeye başlamıştı.