NTV

Viyana'da trafik ışıklarına 'cinsel' dokunuş

Yaşam

Geçtiğimiz yıl trans şarkıcı Conchita Wurst ile birinciliği göğüsleyen ve bu sayede bu yılki Eurovision şarkı yarışmasına ev sahipliği yapacak olan Viyana sokaklarına eşcinsel çiftlerin olduğu trafik ışıklarıyla yerleştirildi.

Viyana, 2'inci defa ev sahipliği yapacağı Eurovision için son hazırlıklarını yapıyor.

19 ve 21 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek yarı finallerin ardında, 23 Mayıs’ta Eurovision finalinin yapılacağı kentteki sokaklara eşcinsel çiftlerin olduğu trafik ışıklarıyla yerleştirildi.

Wurst, “Rise Like a Phoenix” isimli şarkısıyla Avusturya'yı birinciliğe taşımıştı.
Wurst, “Rise Like a Phoenix” isimli şarkısıyla Avusturya'yı birinciliğe taşımıştı.

Daha önce yalnız ve cinsiyetsiz olan trafik ışıklarını değiştren belediye, yeni uygulama kapsamında bu figürleri üzerlerinde kalp olan kadın ve erkek eşcinsel çift figürleriyle değiştirdi. 

Yetkililer trafik ışıklarının Viyana halkının hoşgörüsüne dikkat çektiğini belirtti.

Ancak söz konusu değişiklik eleştirileri de beraberinde getirdi. Merkez sağ Freedom Party'den Toni Mahdalik kararı çılgınlık olarak nitelendirdi ve yarışma için ayrılan kaynağın akıllıca kullanılmadığını iddia etti.

Güney Afrikalı oyuncu Charlize Theron ve Fransız moda tasarımcısı Jean Paul Gaultier'e de ev sahipliği yapacak yarışmada yaklaşık 40 ülkeden müzisyenler birincilik için ter dökecek.

ETİKETLER