Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, bir kararname yayımlayarak, Güney Sudan'da kuzeyden ayrılma konusunda yapılan referandumun sonuçlarını resmen kabul ettiğini duyurdu.

Böylece dünyanın 194. devletinin kurulmasının da önü açılmış oldu.

Beşir'in referandumun kesin sonuçlarını aldıktan sonra yayımladığı kararnameyi devlet televizyonunda okuyan Sudanlı Bakan Bekri Hasan Salih, "Güneydeki insanların seçimine ve referandum sonuçlarına saygı duyduğumuzu ve kabul ettiğimizi ilan ediyoruz" dedi.

Bağımsızlık referandumunun kesin sonuçlarına göre, oy kullananların yüzde 98,83'ü ayrılmaya 'evet' dedi.

Kuzey ve güney arasında, 1983-2005 yılları arasında süren ve 2 milyondan fazla kişinin öldüğü iç savaşın ardından 2005 yılında barış anlaşması imzalanmış, anlaşmada referanduma gidilmesi de karara bağlanmıştı.

Bu anlaşma uyarınca, bağımsızlık referandumu geçen ay yapıldı ve Sudan'ın güneyi, dünyanın en yeni ülkesi oldu.

Bu iki ülke vatandaşlık hakları, petrol çıkarma hakları ve sınırın belirlenmesi gibi konularda müzakerelerde bulunacak.

ABD Sudan'ı, terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarmak üzere harekete geçti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, listeden çıkarmanın kesinleşmesi için Sudan'ın, bu konudaki ilgili Amerikan yasasının gerektirdiği ilkeleri karşıladığını görmeleri gerekeceğini ifade etti.

Clinton, yaptığı yazılı açıklamada, Sudan hükümetiyle bu konuda müzakerelere başladıklarını belirtti. Clinton, Güney Sudan'daki bağımsızlık referandumunun başarıyla gerçekleştirilmesinin bu süreçte önemli rolünün olduğunu kaydetti.

ABD'nin ilgili yasası gereği, Sudan'ın gelecek 6 ay içerisinde terörizmi destekleyip desteklemediğine bakılacak, bunu bir daha yapmayacağına dair de bu ülkenin güvence vermesi gerekecek.