27 Aralık ‘Uluslararası Salgın Hazırlık Günü’ ilan edildi

Birleşmiş Milletler, corona virüs sonrasında ileride sağlık krizlerini önceden önlem almak ve gerekli derslerin çıkarılması amacıyla 27 Aralık gününü "Uluslararası Salgın Hazırlık Günü" olarak ilan etti.

Haberler - ntv.com.tr 08.12.2020 - 10:23

27 Aralık ‘Uluslararası Salgın Hazırlık Günü’ ilan edildi

2019’un son günlerinde Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan corona virüs salgını bugüne kadar 66 milyondan fazla insana bulaştı ve yaklaşık 1,6 milyon insan hayatını kaybetmesine neden oldu.

ÖNLEM ALMAK VE FARKINDALIK YARATMAK İÇİN

Pandemi olarak kabul edildikten sonra bütün dünya tarafından dikkatle izlenen corona virüs ile ilgili BM’den açıklama geldi. BM 27 Aralık gününü, gelecekte oluşabilecek sağlık krizleri için önlem almak ve farkındalık yaratmak için  "Uluslararası Salgın Hazırlık Günü" olarak ilan etti

193 üyeli BM Genel Kurulunda oybirliğiyle kabul edilen kararda, “İlerde ortaya çıkabilecek herhangi bir salgına en erken ve en yeterli yanıtı verebilmek için hazırlık düzeyini yükseltme” amacının güdüldüğü belirtildi.  

Daha önce BM’de acil durumlardan sorumlu üye Mike Ryan corona virüs ile ilgili, "Aşıların varlığı corona virüsün sıfıra ineceği anlamına gelmez. Aşıların geliştirilmesi ve aşılama işlemleri corona virüse karşı bize büyük bir güç sağlayacak, mücadelemize yeni bir güç ekleyecek. Ancak, aşılar kendi başlarına bir şey ifade etmiyorlar. Aşıları mevcut halk sağlığı stratejimize eklememiz gerekiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...