Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde çevre faslı Brüksel'de hükümetlerarası konferansla açıldı. Böylece Türkiye, AB katılım müzakerelerinde çevre faslını açarak toplam 33 fasıldan 12'sinde müzakereleri başlatmış oldu.

İlişkili Haberler


Çevre faslının açılışı için AB Konseyi'nde düzenlenen hükümetlerarası katılım konferansında Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu temsil etti. Bakanlarla beraber Brüksel'e hareket eden heyette yaklaşık 80 kişi var.

Katılım konferansında AB adına ise Dönem Başkanı İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt hazır bulundu.

AÇMASI KOLAY, KAPATILMASI ZOR
Çevre başlığı, açılması kolay ancak kapatılması çok zor bir başlık olacak. Türkiye’nin çevre standartlarını AB düzeyine yükseltmesi için milyarlarca Euro tutarında yatırım yapması gerekecek.

Çevre faslının açılmasıyla, Türkiye toplam 33 fasıldan 12'sinde müzakereleri başlatmış olacak ve geriye açılabilecek 5 başlık kalacak. Şu ana kadar müzakerelerin kapandığı tek başlık ise, "Bilim-Araştırma" oldu. Türkiye'nin katılım müzakerelerinde, limanların Kıbrıs Rum kesimine açılmaması nedeniyle 8 fasılın açılması ve kalanların kapatılması 2006 yılında AB tarafından dondurulmuştu.

Bu yılın ilk yarısındaki Çek Cumhuriyeti dönem başkanlığında vergilendirme faslında müzakerelere başlayan Türkiye böylece, mevcut İsveç dönem başkanlığında da tek fasıl açmış olacak. Dönem başkanlığı’nı 1 Ocak’ta İsveç’ten devralacak olan İspanya da kendi döneminde başlık açmak istediğini duyurdu.