Netanyahu: Avrupa Birliği kendinden utanmalı

İsrail Başbakanı Netanyahu, Yahudi yerleşim yerleriyle ilgili kararı üzerinden eleştirdiği AB için "Kendinden utanmalı" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.11.2015 - 17:29 | Son Güncelleme : 11.11.2015 - 17:35

Netanyahu: Avrupa Birliği kendinden utanmalı

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, 1967 sınırları içindeki Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen malların üzerine "üretim yerlerinin yazılması" yönündeki kararından dolayı Avrupa Birliği kendinden utanmalı" dedi. 

Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada,AB'nin dünyada anlaşmazlık alanlarına sahip 200 ülkenin içinden İsrail'i seçtiğini savurak, AB Komisyonu'nun aldığı kararı "riyakarlık ve çifte standart" olarak niteledi.

Netanyahu, "AB sadece İsrail'i yaftalamaya karar verdi ancak biz Avrupa'nın, terör saldırısı altındaki yerleri yaftalamasını kabul etmeyeceğiz. İsrail'in güçlü bir ekonomisi var buna dayanacaktır. Bundan zarar görecek olanlar, İsrail fabrikalarında çalışan Filistinlilerdir. AB kendinden utanmalı" ifadelerini kullandı.

"İLİŞKİLER OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR"

İsrail dış işkleri bakanlığı da, 1967 sınırları içindeki Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen malların üzerine "üretim yerlerinin yazılması" yönündeki kararından dolayı Avrupa Birliği'ni kınamıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahson yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail, Avrupa Birliğinin, 1967'den beri İsrail kontrolünde olan yerlerde üretilen ürünleri etiketleme (üretildiği yeri yazma) kararını kınıyor. AB'nin siyasi nedenlerle ve boykot hareketinden etkilenerek, İsrail'in vatandaşlarını hedef alan terör dalgasıyla yüzleştiği bir dönemde böyle ayrımcılık içeren bir karar almasını teessüfle karşıladık" ifadelerini kullanmıştı.

Nahson bu kararın, İsrail-AB ilişkileri açısından da sonuçları olabileceğini söylemişti.

BOYKOT KORKUSU

Avrupa Birliği 2012 yılından beri, işgal altındaki Filistin topraklarında yer alan Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen ürünlerin üzerine "üretim yerlerinin yazılması" yönünde çalışma yürütüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun da bu konuda bugün yeni bir "kılavuz çalışmasını" onayladığı duyurulmuştu. AB'nin bu kararının hedefinin, Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen mallara yönelik "zaten var olan yasaların daha etkili bir şekilde hayata geçirilmesi" olduğu belirtiliyor.

AB geçtiğimiz yıllarda, üye ülkelere Yahudi yerleşim yerlerinde imal edilen ürünlere, üretim yerini gösteren işaret konulması yönünde talimat göndermeye başlamıştı. Söz konusu durum, İsrail'de endişe yaratmış ve boykotla mücadele için bakanlık kurulmasına neden olmuştu.

Yahudi yerleşim yerlerinde üretim yapan çok sayıda İsrailli firma, son iki yıl içinde boykot nedeniyle ciddi ölçüde zarar etmiş, ürünlerinin Avrupa'ya satılabilmesi için üretim yerlerini İsrail'e taşımak zorunda kalmıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 2010'da Yahudi yerleşim yerlerinde üretilen ürünlerin satışının yasaklanması ve boykot edilmesi yönünde karar yayımlamıştı.

AB ile İsrail arasındaki serbest ticaret anlaşması da Tel Aviv yönetiminin işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Golan Tepeleri'ni kapsamıyor.

Filistin Ekonomi Bakanı Abir Avde de AB'nin, Filistin'deki Yahudi yerleşim yerlerinde imal edilen ürünlere işaret konulması talimatına ilişkin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "İşin gerçeği, bu ürünler 1967 sınırları içindeki Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşim yerlerinde üretiliyor ve İsrail etiketiyle Avrupa pazarlarına satılabilmesi için İsrail'e gönderiliyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Filistin Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Yahudi yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren 250 fabrika ve farklı sektörler için üretim gerçekleştiren 3 bin tesis bulunuyor.

İsrail'in 1967 yılından bu yana işgal altında tutuğu Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin civarında Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası topluma göre bunların tamamı illegal sayılıyor.

Sayfa Yükleniyor...