ABD’li askerlerin ‘ölüm timi’

Afganistan’da görev yapan bir grup ABD askerinin eğlence için sivilleri öldürdüğü ve hatıra olarak parmaklarını kesip saklandıkları açıklandı.

Haberler 10.09.2010 - 10:53

ABD’li askerlerin ‘ölüm timi’

Afganistan’da görev yapan 12 ABD’li asker, sivilleri öldürmek için “ölüm timi” kurmak suçundan yargılanıyor.

ABD’li bir askerin Kandahar'da görev yaptığı arkadaşlarının sivillerden afyon alıp gizlice üsse getirdiklerini ve burada içtiklerini söylemesiyle başlayan olaylar oldukça ilginç bir noktaya gitti. Arkadaşlarını şikayet eden askerin dövülmesinin ardından aynı asker bu sefer arkadaşlarının gizli bir ölüm timi kurduklarını açıkladı.

Bu iddianın ardından başlatılan incelemenin sonunda hazırlanan iddianameye göre, “ölüm timi” en az 3 Afgan sivili “eğlence olsun diye” öldürdü. Calvin Gibbs, Andrew Holmes, Michael Wagnon, Jeremy Morlock ve Adam Winfield isimli 5 asker, Ocak ayında Gül Müdin isimli bir Afgan’ı el bombası ve tüfekle vurarak öldürdü.

Ekip, ertesi ay vurarak öldürdükleri ikinci kurbanları Marac Aga’nın cesedinin yanına bir kalaşnikof koyarak adamın saldırgan olduğu izlenimini vermeye çalıştı. Mayıs ayında da Molla Abdullah isimli Afgan, askerlerin silahlı ve el bombalı saldırısında öldürüldü. Askerlerden en az biri, kurbanlarının parmaklarını keserek “anı” olarak aldı. Askerlerin bazıları da öldürdükleri adamların cesetleriyle fotoğraf çektirdi.

Beş askerden oluşan ölüm timinin yaptıklarını örtbas ettikleri gerekçesiyle 7 asker hakkında da suçlamada bulunuldu. Askeri jüri, askerler hakkında dava açılıp açılmamasına bu ay içinde karar verecek. Ölüm timindeki askerler suçlu bulunursa idam ya da ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek.

Suçlanan askerlerden Jeremy Morlock suçlamaları kabul etti. Ancak Morlock’un avukatı Michael Waddington, müvekkilinin aldığı yaralar yüzünden aldığı uyuşturucu ilaçların tesirindeyken ifade verdiğini ve itirafının geçersiz sayılması gerektiğini söylüyor.

Sayfa Yükleniyor...