ABD'nin yeni başkanı Trump! Peki şimdi ne olacak?

ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump, vaat ettiği gibi ülke politikalarında köklü değişiklikler yapacak mı? En az bunun kadar önemli olan bir diğer soru da, Trump yola hangi kadrolarla çıkacak? Yani yeni başkan, "Peki şimdi ne olacak?" diye kimlere soracak?

ntv.com.tr 09.11.2016 - 12:15 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 16:00

trump ilk konuşma.jpg

ABD’nin 45. başkanı; sürpriz olarak değerlendirilebilecek bir sonuçla Donald Trump oldu.

Cumhuriyetçi aday, tüm anket sonuçlarının aksine, Demokrat Hillary Clinton’ı geride bırakmayı başardı.

ABD ve tabi ki dünya, şimdi yeni bir durumla karşı karşıya. Kampanyası boyunca iç ve dış politika konularında söylediği sözler tartışma konusu olan Trump, keskin vaatlerini gerçekleştirbilecek mi? Yoksa, danışmanları ve çevresindekiler onu yumuşatacak mı? 

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi İlter Turan’ın yorumu, “Yöneticiler, tamamen kendilerini onaylamaya dönük danışmanlarla çalışıyorlar. Trump gibi kendine hayran bir siyateçinin de böyle yapacağı kanaatindeyim. Temel pozisyonlarda; dünya sorunlarına yaklaşımı, Rusya ile işbirliği, Avrupa savunmasına ABD’nin ilgisini azaltmak, serbest ticareti zayıflatmak gibi, deklare ettiği gibi inatçı olacağını düşünüyorum” şeklinde.

"İLK DÖNEMİNDE SÖZLERİNDE DURMAYA DEVAM EDECEK"

Sloganlarından biri "Önce ABD" olan Trump’ın, ilk döneminde sözlerinde durmaya devam edeceği değerlendirmesini yapan Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi’nden (EDAM) Sinan Ülgen de, "Bush ve ardından Obama’nın, ABD değerlerini dünya üzerinde hakim kılma gayreti, Trump için geçerli değil. Trump, bu değerlerleri ne pahasına olursa olsun dünya ölçeğinde koruma düşüncesinin ABD’ye zarar verdiğini düşünüyor. Kampanyasının özü ve taahhütleri de bu yönde” fikrinde.

Trump’ın, NTV yayınında dile getirilen bu politikarı nasıl hakim kılacağı sorusu, beraberinde bunu kimlerle yapacağı sorusunu da akıllara getiriyor.

"Ne olacak şimdi?" ("Aday" filminden o sahne için TIKLAYIN) sorusunu Trump kimlere soracak? Bu konuda bir belirsizlik olduğu, ABD’nin yeni yönetiminde oldukça önemli olan iç ve dış politikave güvenlikle ilgili koltuklara kimlerin oturacağı merak konusu. Bu konuda, Sinan Ülgen tarafından iki isim ortaya atıldı.

ÖNE ÇIKAN İKİ İSİM

"John Bolton! Bush döneminde ABD’nin BM temsilcisiydi. O dönemin Cumhuriyetçi politilarını en aşırı şekilde savunan isimlerdendi. Trump’ın seçim kampanyasınnın da, dış politika açısından, önde gelen isimlerinden.

İkinci kişi ise, merkeze daha yakın olan Zalman Halilzad. Afganistan ve Irak’ta ABD büyükelçilikleri yaptı. Şu ana kadar, "söylem karmaşası içinde" yorumları yapılan Trump hakkında yazılmış en doğru dış politika analazini yaptı Halilzad. Nisan ayında çıkan "Bir Trump doktrini" makalesi önemli ve okunmasını tavsiye ederim. Trump'ın nasıl bir yönetime imza atacağını, temel politikalarının ne olacağının anlatıldığı bir yazı. Yeni dışişleri kadrosu için bu isimler ön plana çıkıyor...”

Cumhuriyetçi Parti elitleriyle uzun süre "çekişen" Trump'ın, başkan olması halinde kimlerle çalışacağına ilişkin şimdiye kadar ciddi haberler kamuoyuna yansımadı.

Ancak Amerikan medyasında yapılan yorumlarda New York'un eski valisi Rudy Giuliani'nin ismi Adalet Bakanlığı için geçerken, Temsilciler Meclisinin eski başkanı Newt Gingrich'in Dışişleri Bakanı ve emekli general Michael Flynn'in de Savunma Bakanı olabileceği yönünde tahminler yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...