Aileler isterse cesetler okyanustan çıkarılacak

Fransa, yaklaşık iki yıl önce Atlas Okyanusu’nda düşen Air France uçağındaki kurbanların cesetlerini çıkarabileceklerini açıkladı. Çalışmaların başlaması için ailelerin izni gerekiyor.

05.04.2011 - 12:45

Aileler isterse cesetler okyanustan çıkarılacak

Fransız yetkililer 1 Haziran 2009'da Brezilya açıklarında Atlas Okyanusu'na düşen Air France uçağında hayatını kaybedenlerin büyük bir bölümünün cesetlerine ulaştıklarına inanıyor.

Fransız yetkililer Rio de Janeiro - Paris seferi yaparken düşen Airbus 330 tipi uçaktaki 228 kişinin her birinin ailesi ile tek tek görüşeceklerini ve ne istedikleri soracaklarını açıkladı. Cenazeler, aileler isterse bir kaç hafta içinde çıkarılmaya başlanacak. Bazı ailelerse bu süreci fazla travmatik bularak yakınlarını okyanusta ebedi istirahate bırakmayı tercih ediyor.

İHALE AÇILDI
Fransız Hükümeti enkaz ve cesetleri çıkarma çalışmaları için gerekli ihaleyi de açtı. Fransa Ulaştırma Bakanı Nathalie Kosciusco-Morizet en geç bir ay içinde çalışmaların başlayacağını söyledi.

Bir ay önce başlayan ve Air France ve Airbus tarafından finanse edilen dördüncü girişim için ise yüzeyden 4 bin metre derinde çalışabilen robotlar kullanılıyor. Dün robot denizaltılar uçağın şimdiye kadar bulunan en büyük gövde parçasına ulaşmıştı. Çabalar şimdi kara kutuların bulunmasına odaklanıyor.

50 CESETE ULAŞILDI
Kazada ölenlerin büyük bölümü Fransa, Brezilya ve Almanya'dandı. Ancak 30 kadar ülkeden yolcular arasında bir de Türkiye vatandaşı bulunuyordu. Kazadan bu yana sadece 50 kişinin cesetlerine ulaşılabildi.

KAZANIN NEDENİ HENÜZ BİLİNEMİYOR
Olay sırasında bölgede yaşanan şiddetli fırtına, hız göstergelerinin buzlanmış olabileceği şüphesi, uçağın havada değil, denize çarpınca parçalandığı düşüncesi, şimdiye dek dile getirilen olasılıklar arasında.

Ancak kazanın asıl nedeni, ancak iki kara kutu incelenince anlaşılabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...