Amerikalılar atom bombasının arkasında!

2. Dünya Savaşı'nın sonunda kullanılan ve onbinlerce insanın yaşamına mal olan atom bombalarının atılmasından 64 yıl sonra ABD'de bir araştırma yapıldı.

Anadolu Ajansı 05.08.2009 - 01:14

Amerikalılar atom bombasının arkasında!

ABD'de yapılan bir araştırmaya katılan Amerikalılar'ın çoğu, 2. Dünya Savaşı'nın sonunda ABD'nin Japonya'ya atom bombaları atmasını doğru bulduğunu söyledi.

Quinnipiac Üniversitesi tarafından 2 bin 409 kişiyle yapılan yoklamanın bugün yayınlanan sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 61'i, ABD'nin atom bombaları atmakla doğru yaptığını, yüzde 22'i yanlış yaptığını düşündüğünü, yüzde 16'sı da kararsız olduğunu ifade etti.

2. Dünya Savaşı'nın sonunda, tarihte ilk ve son kez atom bombasını kullanan ülke olan ABD'de, onbinlerce insanın yaşamına mal olan ve yol açtığı felaket yıllarca süren atom bombalarının atılmasından 64 yıl sonra yapılan araştırmada, ABD'nin tutumunu destekleyenlerin oranının Demokratlar, kadınlar, gençler ve azınlıklar arasında daha az olduğu bildirildi.

ABD'nin ilk atom bombasını 6 Ağustos 1945'de Hiroşima'ya atmasından sonra anında ya da birkaç dakika içinde 140 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Yıllar sonra da onbinlerce kişi radyasyon zehirlenmesinden yaşamını yitirdi.

Hiroşima'dan 3 gün sonra ABD'nin ikinci bombayı attığı Nagazaki'de de yaklaşık 80 bin kişi öldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...