Amerika'nın 'savaşçı' kadınları!

Libya’ya yönelik operasyona sıcak bakmayan Obama’yı Hillary Clinton, Susan Rice ve Samantha Power'ın ikna ettikleri gündeme gelmişti. Şimdi de operasyonun başında kadın generalin olduğu ortaya çıktı.

NTV Haber 27.03.2011 - 20:44

Amerika'nın 'savaşçı' kadınları!

Libya operasyonuna sıcak bakmayan ABD Başkanı Obama'yı, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Birleşmiş Milletler Temsilcisi Susan Rice ve Beyaz Saray Dış Politika Danışmanı Samantha Power'ın ikna ettikleri gündeme gelmişti.

Şimdi de, hava harekatının komutasında bir kadın olduğu ortaya çıktı: Tümgeneral Margaret Woodward.

Amerikan tarihinde ilk kez kapsamlı bir hava operasyonunun komutası bir kadına verilmiş durumda.

Libya’ya yönelik bombardıman, Amerikalı tümgeneral Margaret Woodward'ın emriyle gerçekleşiyor.

Birinci haftasını dolduran Libya harekatında, koalisyon güçleri, askeri hedefleri vurmaya devam ediyor.

Savaş uçaklarının yanı sıra Akdeniz'deki savaş gemileri de Libya topraklarını bombalarken, ülkenin hava savunma sistemlerinin ve hava kuvvetlerinin tamamen yok edildiği belirtildi.

Muhaliflerin ilerlemesini desteklemek için Kaddafi'nin kara birlikleri hedef alınırken, operasyonlar hala Almanya'daki Amerikan NATO üssünden yönetiliyor.

Bu üssün komutanın bir kadın general olduğu ortaya çıktı. Bombardıman, Almanya'daki 17'inci Hava Filosu Komutanı Tümgeneral Margarat Woodward'ın emriyle gerçekleşiyor.

Amerikan tarihinde ilk kez kapsamlı bir hava operasyonunun komutasının bir kadın generale verildiği belirtiliyor.

Clinton, Rice ve Power'ın siyasi kararın alınmasında etkin olmaları, Margaret Woodward'ın da hava harekatının komutasına getirilmesiyle, kadınların bu askeri operasyonda liderlik rolü üstlendiklerine dikkat çekiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...