Assange: Clinton e-postalarını Rusya vermedi

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, ABD'li Demokrat başkan adayı Hillary Clinton ve kampanya ekibine ait e-postalarının kendilerine Rus hükümeti tarafından verildiğini reddetti.

Haberler - ntv.com.tr 03.11.2016 - 17:00

Assange: Clinton e-postalarını Rusya vermedi

Julian Assange 2012 yılından beri yaşadığı Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde
Avustralyalı gazeteci John Pilger'e röportaj verdi. WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, Clinton belgeleri konusunda Demokratların Ruslar verdi iddialarını reddetti.

Assange "Clinton'ın kampanya ekibi, her şeyin arkasında Rusya'nın olduğunu söyleyerek neo-McCarthyci* bir histeri gösteriyor. Clinton pek çok kez 17 istihbarat ajansının, yayınlarımızın kaynağını Rusya olarak belirlediğini ifade etti. Bu doğru değil, Rusya hükümeti kaynağımız değil" açıklamasını yaptı.

"CLINTON BİR İLİŞKİ AĞINI TEMSİL EDİYOR"

"Hillary Clinton yalnızca bir kişi. Aslında Hillary Clinton için üzülüyorum" diye devam eden Assange, bunun nedeniyle ilgili şunları söyledi, "Zira ona baktığımda, hırsları tarafından canlı canlı yenilen ve kelimenin gerçek anlamıyla hasta düşecek kadar eziyet edilen birini görüyorum. Ama Clinton bir insan ağını, belirli ülkelerle olan bir ilişki ağını temsil ediyor" ifadelerini kullandı.

ABD'de başkanlık seçimleri yaklaşırken, Wikileaks ekim ayının başından beri Clinton'ın başkanlık kampanyası stratejisinin nasıl şekillendiğini ortaya koyan bir dizi e-posta yayınlıyor. ABD Ulusal Güvenlik Ofisi, sızıntının ardından Rusya hükümetinin bulunduğundan emin olduklarını açıklamıştı. Obama yönetimi de saldırıların arkasında Rusya'nın olduğunu iddia etmişti. Moskova şimdiye kadar suçlamaları reddetti. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov suçlamaları "saçmalık" olarak değerlendirmişti.

*Joseph McCarthy 2. Savaşı'nın ardında ABD'de senatörlük yapmış Cumhuriyetçi siyasetçi. Senatör McCharthy ABD gündeminde bir "Kızıl Tehlike" olduğunu canlı tutmuştu. Soğuk savaş döneminin en çok sözü edilen siyasetçilerinden olarak bilinen McCharthy görevde olduğu dönemde birçok kişiyi komünist olmakla suçlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...