İsrail'de 22 Ocak'ta yapılacak erken seçimler öncesi Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinde sürpriz bir "siyaseti bırakma" kararı yaşandı.

İsrail'de koalisyon hükümetinde Savunma Bakanı olarak yer alan Ehud Barak siyaseti bıraktığını açıkladı.

İsrail'de 22 Ocak'taki seçimlerde yarışmayacağını ve siyaseti bıraktığını belirten Ehud Barak, "Siyaseti bırakıyorum ama seçimlere kadar görevimin başındayım" dedi.

Ehud Barak, yeni bir parti kurmak için 2011 Ocak ayında üyesi olduğu İşçi Partisi'nden istifa etmişti. Ehud Barak, 1999-2001 yıllarında İsrail'de başbakanlık koltuğuna oturmuştu.

İsrail Genelkurmay Başkanlığı görevi de yapan Ehud Barak 70 yaşında. Ehud Barak, dönemin Başbakanı İzhak Rabin'in isteğiyle 1995 yılında İsrail ordusundan ayrılarak İşçi Partisi'nden siyasete atılmıştı.

22 Ocak'taki seçimlerde Başbakan Binyamin Netanyahu'nun en güçlü rakibi olarak gösterilen Ehud Barak'ın ABD Başkanı Barack Obama tarafından da desteklendiği ileri sürülüyordu.

NETANYAHU'YA DESTEK AZALIYOR
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği 8 günlük saldırıların ardından, Başbakan Binyamin Netanyahu'ya verilen destek azaldı. Kamuoyu yoklamalarında İşçi Partisi'nin oy oranı hızla yükseliyor.