Barzani ve Talabani peşmerge güçlerini birleştiriyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bakanlar Kurulu, Peşmerge Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılarak Peşmerge güçlerinin tek çatı altında toplanmasını öngören projeyi kabul etti.

barzani peşmerge talabani150517.jpg

IKBY Başbakanlık resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Bakanlar Kurulu, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ve bakanlar ile ABD, Almanya ve İngiltere'nin askeri danışmanlarının katılımıyla toplandı.

Toplantıda, İçişleri Bakanı Kerim Sincari "Gelecekte Peşmerge" başlıklı, "Peşmerge Bakanlığı'nın yeniden düzenlenip bünyesindeki tüm güçlerin tek çatı altında birleştirilerek modern bir güç haline getirilmesini" öngören 35 maddelik raporu Bakanlar Kurulu'na sundu.

Açıklamaya göre Bakanlar Kurulu, projeyi detaylı şekilde ele alındıktan sonra hayata geçirilmesi için onayladı.

IKBY Peşmerge Bakanlığı'na bağlı askeri güçler her ne kadar tek bir isim altında görünüyor olsa da aslında iki siyasi partinin etkisinde bulunuyor.

IKBY Başkanı Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani Genel Sekreterliği'ndeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı iki Peşmerge gücü bakanlıkta fiili olarak varlık gösteriyor.

KDP'li Peşmergeler daha çok Erbil, Duhok, Musul Ovası ve Sincar ilçesinde, KYB'li Peşmergeler ise Süleymaniye, Kerkük ve Halepçe'de askeri hakimiyeti elinde tutuyor.

Sayfa Yükleniyor...