Barzani: IŞİD'e destek verenler kurtarılan bölgelere dönemeyecek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani IŞİD'e destek verenlerin ve yaptıklarını onaylayanların kurtarılan bölgelere birdaha geri dönemeyeceğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.03.2015 - 13:36

Barzani: IŞİD'e destek verenler kurtarılan bölgelere dönemeyecek

Kürt lider Mesud Barzani, Selahaddin ilçesindeki konutunda Musullu bazı Sünni aşiret liderlerini kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin içeriğine ilişkin IKBY Başkanlığı'nın resmi sitesinde bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada konuşmasına yer verilen Barzani, IŞİD'e karşı takındıkları tavır nedeniyle Hadidi Aşireti Reisi Ahmet Mahmut el-Veşani'ye teşekkür ederek, teröristlerin Kürdistan bölgesi ve Irak'ta barınamayacaklarını ifade etti.

Kürdistan bölgesi halkının birlikte yaşam kültürü ve yüksek bir ahlaka sahip olduğuna vurgu yapan Barzani, Müslüman, Hristiyan, Yezidi inancına mensup olanlar ile Arap, Kürt, Türkmen ve diğer etnik kökenden vatandaşlar arasında hiçbir ayırım yapılmadığını belirtti.

IŞİD'in işlediği cinayetlere değinen Barzani, "IŞİD teröristlerinin Kürdistan bölgesi ve Irak'ta işlediği suçlar, hiçbir yerde vuku bulmamıştır. Tarih, bu tür insanlık suçlarına şahit olmamıştır. Bu nedenle terör örgütüne herhangi bir şekilde destek verenler ve yaptıklarını onaylayanlar, hiçbir şekilde kurtarılan bölgelere bir daha geri dönemez" dedi.

Bölge halkının huzur içinde yaşamasını isteyen Barzani, "Teröristlerin bölgede bir gelecekleri yok. Onların buradaki varlığı geçici bir süre içindir. Halkımız topraklarına huzur içinde yaşasın" sözlerini kullandı.

Kurtarılan yerlerde yaşayan halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Barzani, herkesin özgür bir şekilde kendi geleceğine karar vereceğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...