'Birlikler barış sağlanana dek çekilmeyecek'

Suriye hükümeti, "barış ve güvenlik sağlanana dek" ordu birliklerinin kent ve kasabalarda kalmayı sürdüreceğini açıkladı.

31.03.2012 - 14:22

'Birlikler barış sağlanana dek çekilmeyecek'

BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, dün ateşkesin derhal uygulanması çağrısı yapmıştı. Annan sözcüsü aracılığıyla dün Şam yönetiminin üzerinde uzlaşılan altı maddelik barış planını en kısa zamanda uygulanmasını istediklerini vurgulamıştı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün açıklaması ise BM'nin Suriye barış heyetinin iyi niyet gösterisi olarak Şam'ın askerlerini çekmesi yolundaki çağrısını izliyor. Şam hükümetinin Salı günü kabul ettiği barış planı, BM gözetiminde tüm tarafların şiddete son vermeleri çağrısı yapıyor.

Plan, askerlerin ve ağır silahların kentlerden çekilmesini, mahkumların serbest bırakılmasını Suriye'de insani yardıma ihtiyaç duyanlara bu yardımların ulaştırılmasını ve gazetecilerin serbest dolaşım hakkını içeriyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 6 maddelik planı kabul ettiklerini söylese de hükümet güçleriyle muhalif güçler arasındaki çatışmalar sürüyor. Cuma günü en az 40 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

BM, Esad'ın rejimine karşı bir yıldır süren direniş sırasında en az 9000 kişinin hayatını kaybettiğini tahmin ediyor. Kurbanların pek çoğunun hükümetin bombardımanı sırasında ölen siviller olduğu söyleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...