'BM raporu İsrail'e karşı önyargılı'

Geçen yıl İsrail askerinin Filistinli gençlere yönelik şiddetinin video görüntülerini yayınlayarak dünya gündemine oturan B'Tselem örgütü, Goldstone raporunun İsrail'e karşı önyargılı olduğunu savundu.

Anadolu Ajansı 30.09.2009 - 16:16

İsrailli insan hakları örgütlerinden B'Tselem, İsrail'de büyük tepkiye neden olan, Gazze'deki son operasyonda, İsrail ordusunu savaş suçu işlemekle suçlayan Goldstone raporuyla ilgili İsrail'e destek verdi.


B'Tselem yöneticisi Jessica Montell, BM İnsan Hakları Konseyini ve Goldstone raporunu, İsrail'e karşı önyargılı veya bazı temel suçlamalarında hatalı bulduğunu ifade etti.

Montell, Jerusalem Post gazetesine yaptığı açıklamada, "konseyin İsrail'e karşı vahim suçlamalarında hatalı" olduğunu savundu. İsrail'in, Hamas'tan çok, kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığı yolundaki suçlamalara değinen Montell, Hamas'ın çatışmalarda sivilleri kalkan olarak kullanma stratejisinden bahsedilen bölümlerin zayıf ve tereddüte yer verir biçimde hazırlanmış olduğunu öne sürdü.

Montell, "İsrail, kendisi Dökme Kurşun operasyonuyla ilgili esaslı bir soruşturma yürüterek, böyle bir raporun hazırlanmasını önleyebilirdi" ifadesini de kullandı.

İsrail'in, raporda sözü edilen insan hakları ihlalleriyle ilgili soruşturma yapmadığı için kendinden başkasını suçlamaması gerektiğini ifade eden Montell, ancak Goldstone raporunu hazırlayanların İsrail'e kaşıý ölçüsüz önyargılarının da tartışılmaz olduğunu savundu.

İsrail'in operasyonu sırasındaki insan hakları ihlalleriyle ilgili araştırmayı yapan komisyonun insan hakları uzmanları yerine diplomatlardan oluştuğunu belirten Montell, güçlü devletlerin hiçbir zaman güçsüz devletler gibi mercek altına alınamadığını öne sürdü. Montell, Çin, Rusya veya ABD'nin suçlarının hiçbir zaman İsrail'inkiler gibi incelenmediğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...