Bolivya'da yerlilere özerklik

Bolivya, Güney Amerika'nın tarihinde ilk kez, yerli halklarının kendilerini yönetme hakkı olduğunu ilan etti.

03.08.2009 - 11:14

Bolivya'da yerlilere özerklik

Bolivya tarihindeki ilk yerli cumhurbaşkanı olan Evo Morales, ‘yerlilerin özerkliği’ adını verdiği politikasını, ülkenin doğusundaki Santa Cruz kentinde düzenlenen özel bir törenle kamuoyuna açıkladı.

Bolivya hükümeti dünü, "tarihi bir gün" olarak nitelendirdi. Zira yüzyıllardır baskı altında bulunan ülkenin yerli halkı artık, kendisini yönetme şansına sahip.

Bolivya'da Aralık ayında, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılacak. Seçimlerle aynı zamanda yapılacak referandumlarda ise yerli halka, özerklik isteyip istemedikleri sorulacak.

Bu yöndeki hükümler, Bolivya Anayasası'nın bu yıl başında değiştirilen hükümlerinde yer alıyordu. Ülkenin elit kesimi, anayasa değişikliklerine karşı çıkmıştı.

Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales ise yerli halkı özgürlüğüne kavuşturma görevini üstlendiğini söylüyor. Evo Morales, yerlilerin siyasi güç elde edebilmeleri öncesi, ekonomik olarak bağımsız olma şansına sahip olmaları gerektiğini belirtiyor.

MORALES YİNE ADAY
Öte yandan Morales'in kendisi de, And Dağları'ndan bir Aymara yerlisi.Evo Morales, seçim zaferi sonrası 2006 Ocak'ında göreve başlamıştı. Morales, Aralık ayındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde de aday.

YENİ EVLENENLERE EV
Bolivya Cumhurbaşkanı'nın seçm kampanyası sırasında, yeni evli çiftlere birer ev verme vaadinde bulunduğu bildiriliyor. Bu yöndeki haber, La Razon gazetesinde yer aldı. Yapılan son tahminlere göre Bolivya'da her yıl 22 bin çift evleniyor.

Evo Morales ise daha önce cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası; devletin okul çağındaki çocuklara, 60 yaşın üzerindeki tüm Bolivyalılara ve hamile kadınlara yardım etmesini sağlamıştı.

Bolivya hükümeti ayrıca verdiği, 15 bin dolara kadar 20 yıl vadeli ve düşük faizli kredilerle, konut inşaatlarının ve satışlarının artmasını sağlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...