Brahimi Esad'dan henüz randevu alamadı

BM ve Arap Birliği'nin yeni Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, görevine Kahire'deki temaslarıyla resmen başladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi ile görüşen Brahimi, çok zor bir görev üstlendiğini, Şam'da Esad'la görüşüp görüşmeyeceğini henüz bilmediğini söyledi.

10.09.2012 - 14:59

Brahimi Esad'dan henüz randevu alamadı

BM ve Arap Birliği yeni Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, görevine Mısır'ın başkenti Kahire'deki temaslarıyla başladı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi'yle biraraya geldikten sonra açıklama yapan Brahimi, "Çok zor bir görev üstlendiğimin farkındayım ancak Suriye halkına herhangi bir şekilde hizmet edebileceğim bir görevi reddetme hakkım bulunmadığını düşündüm" dedi.

'Suriye halkının hizmetindeyim" diyen BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, "Birkaç gün içerisinde Şam'a gideceğim. Şam'da ve başka bölgelerde Suriyeli yetkililer ve STK temsilcileriyle buluşacağım" şeklinde konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la da görüşmeyi umduğunu dile getiren Brahimi, ancak şimdiden bunu söylemesinin zor olduğunu belirtti.

ŞAM'DAN SONRA TAHRAN'A GİDEBİLİR
BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Dışişleri Bakanı Muhammed Kemal Amr'la da biraraya gelecek. Brahimi, diplomatik çabalarından sonuç alabilmek için İran'ı da gözardı etmiyor. İran basınına göre, Suriye özel temsilcisi Brahimi, Şam'ın ardından Tahran'a gitmeyi düşünüyor. Deneyimli Cezayirli diplomat Lakhdar Brahimi, halefi Kofi Annan'ın istifasının ardından bu görevi kabul etmişti.

ESAD HALEP'İ BOMBALIYOR
Suriye'de Esad yanlısı ordu ile muhalifler arasındaki çatışmalar ise devam ediyor. Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının, Halep, İdlib, Şam, Rastan ve Telbise kentlerini bombaladığı iddia edildi.

Halep'teki yerel kaynaklar, Rus yapımı Mig savaş uçaklarının Halep'in Şear, Mesekin Hanun ve kentin doğu kesimlerini bombalaması sonucu birçok evin yıkıldığını ve birçoğunda büyük hasar meydana geldiğini ileri sürdü.

HALEP'TE BOMBALI SALDIRI: 17 ÖLÜ
Halep'te bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucunda ise 17 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi de yaralandı.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA, ülkenin Halep şehrinde bomba yüklü bir aracın patlatılması sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiğini, 40 kişinin de yaralandığını duyurdu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...