Brown'a "istifa et" baskısı

İngiltere'de milletvekillerinin devlete fatura ettikleri harcamalarla ilgili skandalda dört bakan istifa etti. Başbakan Gordon Brown üzerindeki istifa baskısı da artıyor.

Haberler 04.06.2009 - 10:52

Brown'a "istifa et" baskısı

İngiltere'de milletvekillerinin devlete fatura ettikleri harcamalarla ilgili skandal, İçişleri Bakanı Jacqui Smith'in ardından Azınlıklardan Sorumlu Bakan Hazel Blears'ı da istifaya zorladı.

Hazel Blears'ın istifası Başbakan Gordon Brown'a da görevi bırakması yönündeki baskıları artıyor.

Bir kısmını geri ödemiş olsa da, Hazel Blears devlete fatura ettiği harcamalar nedeniyle en çok tepki çeken milletvekillerinden biriydi.

Blears yanlış birşey yaptığını düşünmediğini dile getirse de, Başbakan kendisine sahip çıkmamış ve davranışını "kabul edilemez" olarak nitelemişti.

Eski Başbakan Tony Blair'e çok yakın isimlerden olan Hazel Blears, Gordon Brown'un parti içindeki muhaliflerindendi.

Brown'a sık sık sert eleştiriler yönelten Blears, geçen ay bir gazete için kaleme aldığı makalede, hükümetin artık kamuoyu ile bağının koptuğunu savunmuştu.

Tüm bu nedenler ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinden bir gün önce gelmesi nedeniyle, Blears'in istifası Brown'u kamuoyu önünde güç duruma düşürmeye yönelik bir adım olarak niteleniyor.

Normalde İşçi Partisi'ni destekleyen Guardian gazetesi de muhalefetin istifa çağrılarına katılmış durumda. Gazete, bugünkü başyazısında Başbakan'ın gelecek için vizyonu ve halk desteği olmadığını savundu.

İngiltere'nin ilk kadın içişleri bakanı olan Smith de, Brown'ın yakın bir zamanda yapacağı kabine revizyonunda iki bakan yardımcısıyla birlikte görevinden ayrılacak. Smith, kızkardeşinin evini kendi kaldığı evmiş gibi göstererek bazı giderleri devlete fatura etmekle suçlanıyor. Smith'in devlete fatura ettiği masraflar arasında eşinin evde izlediği porno film giderleri de var.

Gordon Brown'a iki ay önce kabinedeki görevinden istifa etmek istediğini aktaran Smith'in en geç gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerde yeniden miletvekili adayı olmak istediği de gelen bilgiler arasında.

Smith, kabinede milletvekili ödeneklerine ilişkin bilgiler nedeniyle sıkıntı yaşayan tek üye değil.

Maliye Bakanı Alistair Darling ile Ulaştırma Bakanı Geoff Hoon, ''ikinci konut'' uygulaması nedeniyle devlete fatura ettikleri giderler nedeniyle özür dilemek zorunda kaldı.

Her iki bakan da, aslında daha önce ödenmiş olan bazı giderleri devletten tahsil etmekle suçlanıyor.

Sayfa Yükleniyor...