Çin'de 2060'a kadar karbon salınımını sıfıra indirme sözü

Dünyanın en büyük karbon yayan ülkelerinden Çin, 2060 yılına kadar karbon salınımını sıfıra indereceklerini söyledi. Çin doğaya en fazla karbon salan ülkelerin başında geliyor.

Haberler - ntv.com.tr 23.09.2020 - 11:42

Çin'de 2060'a kadar karbon salınımını sıfıra indirme sözü

Yerkürenin geleceğini tehlikeye atan küresel ısınmanın temel sebebi doğaya salınan karbon miktarı.

Dünyanın atölyesi olarak adlandırılan Çin Halk Cumhuriyeti'nin tepesinden karbon salınımına ilişkin önemli bir açıklama geldi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Birleşmiş Milletler'de yaptığı açıklamada ülkesinin 2060 yılına kadar karbon salınımını sıfıra indireceklerini söyledi.

Pekin yönetimi karbon salınımını azaltma çalışmalarına destek vermekle beraber uzun vadeli hedefler açıklamaktan kaçınıyordu.

Çin'in ayrıca 2030'a kadar salınımı yüzde 55 oranlarına çekmeyi planladığı da bildirildi. Çin halihazırda dünyanın en büyük fosil yakıt tüketicileri arasında.

Dünyanın birçok yerinde madenler ve petrol kuyuları Çin'in ihtiyacını karşılamak için çalışıyor.

Ülke aynı zamanda yeşil dönüşüm için de adımlar attı. Çin toplu ve bireysel taşımada elektrikli araçların payını artırmaya öte yandan yeşil enerji üretim yöntemlerine yapılan desteği çoğaltmaya çalışıyor.

Çin en fazla elektrikli otomobilin satıldığı ülke konumunda. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin ekonomik büyüklük olarak da ABD'nin ardından ikinci sırada yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...