Cumhurbaşkanı Gül: Halepçe unutulmasın

Hollanda ziyaretinde üst düzey temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nde  yaptığı konuşmada, "1988'de Halepçe katliamındaki sahneleri unutmamalıyız" dedi.

NTV Haber 19.04.2012 - 12:11

Cumhurbaşkanı Gül: Halepçe unutulmasın

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hollanda ziyareti sürüyor. Gül'ün son durağı Lahey'di. Hollanda Başbakanı ile göreşen Gül, Lahey'de akşam saatlerindeyse Kraliçe Beatrix'le birlikte Türkiye Gençlik Flarmoni Orkestrası'nın konserine katıldı.


Cumhurbaşkanı, Hollanda ziyareti çerçevesinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de biraraya geldi. Lahey'deki görüşme sonrası kameraların karşısına geçen Gül, Türkiye'nin Avrupa'daki yanlış imajına dikkat çekti.

TÜRKİYE'NİN 'LİDER ROLÜ'NE DESTEK
Gül, "Hala eski, 10-20 yıl önceki imajla yaşayanlar da var. Zannederler ki, Türkiye'de siz herhangi bir aykırı düşüncenizi ifade edemezsiniz. Hayır. Siz Türkiye'de en aykırı düşüncenizi de şiddet ve silah yoksa, ifade edebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Suriye konusunda Türkiye'nin üstlendiği lider role destek verdiklerini belirten Rutte de Hollanda'nın, Türkiye'ye sığınan Suriyelilere 1 milyon Euro yardımda bulunacağını açıkladı.

GÖRÜŞMEYE BİSİKLETLE GELDİ
Görüşmeye ilişkin kameraların yakaladığı bir detaysa, Rutte'nin Meclis'te gerçekleşen görüşmeye bisikletle gelmesi oldu. Gül'ün bir sonraki durağı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ydü.

Genel kurula seslenen Gül, Türkiye'nin kendi bölgesinde herhangi bir kitle imha silahı istemediğini söyledi. "1988'de Halepçe katliamındaki sahneleri unutmamalıyız" diyen Gül, nükleer silahların yayılmasının dünyanın önündeki en önemli tehditlerden olduğuna dikkat çekti.

Abdullah Gül ve Eşi Hayrunnisa Gül daha sonra Kraliçe Beatrix'le Türkiye Gençlik Flarmoni Orkestrası'nın konserine gitti. Hollanda'da yaşayan Türkler, Gül'ü konser salonu önünde sevgi gösterileriyle karşıladı. Konserin açılış konuşmasını da Hollanda doğumlu Türkiye'nin 2002 dünya güzeli Azra Akın yaptı. Türk bestecilerin eserlerini seslendiren Türkiye Gençlik Filarmoni orkestrası dinleyicilerden büyük alkış aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...