DAEŞ Suriye'deki son kalesini de kaybetti

Suriye ve Irak'taki kontrol ettiği bölgeleri bir bir kaybeden DAEŞ bir darbe daha yedi. Örgüt Suriye'deki son toprak parçasını da kaybetti

NTV Haber 09.11.2017 - 10:33

DAEŞ Suriye'deki son kalesini de kaybetti
Kentin ele geçirilmesinin ardından paylaşılan videoda Albu Kemal'in harabeye döndüğü gözlendi.

Suriye ordusu ve Hizbullah, DAEŞ'in Suriye'deki son kalesi Ebu Kemal'i geri aldı. Suriye devlet televizyonu, Irak sınırındaki kentin kurtarıldığını ilan etti. Londra merkezli, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise yer yer çatışmaların sürdüğünü duyurdu.

Suriye ordusu ve Şii milisler, ülkenin orta kesiminde ve doğusunda DAEŞ'e karşı düzenlediği aylar süren operasyonun sonunda Ebu Kemal'e ulaştı. Örgütün Suriye'deki son kalesi Ebu Kemal'in ele geçirilmesinde Lübnan Hizbullah'ı öncü rol oynadı. Operasyona Iraklı milisler de katıldı. Ebu Kemal'in kontrol altına alınması, terör örgütü DAEŞ'i çökme noktasına getirdi.

DAEŞ, 2015'te Irak ve Suriye'de geniş bir alanı kontrol ediyordu. İki ülke arasındaki sınır ortadan kalkmıştı. DAEŞ, son dönemde Irak ve Suriye'deki topraklarının büyük bölümünü kaybetse de Libya'da varlığını sürdürüyor. örgütün, 2014'te Musul'da kendi kendine ilan ettiği "halifeliği" kaybetse de tehdit olmaya devam edeceği öngörülüyor.

Sayfa Yükleniyor...