Danimarka'da terör alarmı

Terörist grupların saldırı düzenleme hazırlığı içinde olduğunu duyuran istihbarat servisi polisi uyardı.

Anadolu Ajansı 24.11.2010 - 00:39

Danimarka istihbarat servisi (PET), ülke dışından terörist grupların Danimarka'da saldırı düzenlemeye hazırlandığını bildirdi.

PET'den yapılan açıklamada, ülke dışında bulunan terörist grupların, saldırı düzenlemek amacıyla Danimarka'ya terörist göndermeye çalıştıklarına dair yeni bilgiler bulunduğu belirtildi.

İstihbarat servisi, polise Noel'in sonuna kadar "son derece ihtiyatlı olması" çağrısında bulunarak, Danimarka'da ve Avrupa'nın geri kalan kısmındaki tehdit durumundan hareketle ülkedeki tüm polis birimlerinden Aralık ayı sonuna kadar denetleme operasyonlarını artırmasını istedi.

PET, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerle bağlantılı olarak, kişi ve yerlere yönelik tehditlerin de bulunduğunu vurguladı.

PET, "El Kaide veya o çevreden aşırı dinci gruplarla" ilgili olduğu ve Batı ülkelerinden elde edildiği belirtilen olası terörist saldırıyla ilgili bilgiler konusuna açıklık getirmedi.

BOSTON'DA ALARM
Öte yandan ABD'de, Boston havaalanında, Nijerya'dan gelen iki şüpheli çanta yüzünden bir süre alarm durumuna geçildiği, çantalarda bir şey çıkmamasının ardından alarm durumunun kaldırıldığı bildirildi.

Bir güvenlik yetkilisi, Delta havayollarının hangarında bulunan çantaların Nijerya'dan gelen bir kargo uçağından indirildiği ve üzerlerinde Nijerya adresleri yer aldığını belirtti.

Yetkili, yapılan arama ve incelemeler sonucunda çantalardan ev eşyaları çıktığını, tehdit unsuru oluşturabilecek bir şey bulunmadığını ve alarmın kaldırıldığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...