Dünyaya yön verebilecek iki Türk genci

Die Zeit gazetesine göre dünyaya yön verebilecek 100 Alman öğrenci arasında 2 Türk de var.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.04.2010 - 15:47

Dünyaya yön verebilecek iki Türk genci

Almanya'da haftalık yayımlanan "Die Zeit" gazetesinin dünyaya yön verebileceğini düşündüğü 100 Alman üniversite öğrencisi arasında Aylin Selçuk (21) ve Bilge Buz (22) adlı 2 Türk kökenli öğrenci de yer aldı.

Gazeteye ait "Campus" adlı dergi, yetenekli oldukları için kendilerinden daha çok söz ettireceklerini ve gelecekte dünyaya yön verebileceklerini belirttiği 30 yaşın altındaki 100 Alman öğrencinin fotoğraflarına kapak sayfasında yer verdi.

Derginin haberinde, barışın ve iklimin korunması için çaba harcadığı, roman yazdığı ve beste yaptığı belirtilen söz konusu üniversite öğrencilerinin, dünyaya yön verebilmek için daha şimdiden önemli işlerle uğraştığı, aralarında belki de yarının başbakanının bulunduğu belirtildi.

Göçmenlerin Alman toplumuna daha iyi uyum sağlaması amacıyla faaliyetlerde bulunan "Deukische Generation" (Alman-Türk Kuşağı) adlı derneğin başkanı olan Aylin Selçuk'un, bir zamanlar kendisinin de diğer Türk kökenlilere karşı sahip olduğu önyargıların kırılması için çaba harcadığı ifade edildi.

Bilge Buz Bilge Buz

Bilge Buz'un ise 8 yaşında ailesiyle Türkiye'den Almanya'ya geldiğinde tek kelime Almanca bilmemesine rağmen, okuldaki başarısıyla 2 sınıf birden atlayarak, Abitur adı verilen yüksek öğretim yeterlilik belgesini çok iyi bir not ortalamasıyla aldığına dikkati çekildi. Hukuk öğrenimi gören Buz'un, daha önce BM Genel Sekreteri olmak istediğini söylediği kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...