Everest'in tepesinde bir hükümet

Nepal hükümeti küresel ısınmanın Himalayalar'daki etkisine dikkat çekmek için Everest'te toplandı.

04.12.2009 - 10:20

Everest'in tepesinde bir hükümet

Nepal hükümeti, küresel ısınmanın Himalayalar'daki etkisine dikkat çekmek için bakanlar kurulu toplantısı Everest dağında yaptı.


Başbakanı Madhav Kumar Nepal (ortadaki) başkanlığında toplanan hükümet, oturumda küresel ısınmanın Himalayalar'daki negatif etkilerini ortaya koyan bir belgeyi onayladı.

Oksijen maskelerini takan ve kalın kabanlar giyen başbakan ve 20 bakan, helikopterle 5242 metre yükseklikteki ana kamp yakınına uçtu. Bakanlar, Kalapathar denilen düzlükte, dondurucu soğuk altında toplantıya başladı. Ana kamp, dağcıların zirve çıkışına başladıkları nokta.

Dünyanın en yüksek 14 zirvesinin 8'inin bulunduğu Nepal, küresel sera gazları emisyonunun sadece yüzde 0,025'den sorumlu olmasına rağmen iklim değişimine karşı çok hassas.

Uzmanlar, küresel ısınma yüzünden, gelecek 50 yıl içinde, Asya'daki 10 büyük nehrin su kaynağı olan Himalayalar'daki buzulların yok olabileceğini söylüyor.

Orman Bakanı Deepak Bohara, bu hafta başında yaptığı açıklamada, "İşlemediğimiz suçun cezasını çekiyoruz. Kalkınmış ülkeler, küresel ısınmanın Himalayalar'daki etkisinin incelenmesine yardım etmeli" demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...