Fildişi Kıyısı'nda uluslararası toplumun Devlet Başkanı olarak tanıdığı Alassane Uattara ile devlet başkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo'ya bağlı güçler arasındaki çatışmalarda sona yaklaşılıyor.

Bugün başkent Abidjan’da taraflar ağır ve hafif silahlar kullanarak çatışmaya girdi. Fransa'ya ait helikopterler de devlet başkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo'nun konutunu bombaladı.

İlerleyen saatlerde Fransa'nın Fildişi Kıyısı Büyükelçisi, Gbagbo'nun Uattara'ya bağlı güçler tarafından tutuklandığını açıkladı. Birleşmiş Milletler de Gbagbo'nun teslim olduğunu doğruladı.

Fransız diplomatik kaynakları Gbagbo'nun başkanlık sarayından alınarak Golf Otel'e götürüldüğünü, karısının da Gbagbo ile birlikte gözaltına alındığını duyurdu.

BM ve Fransa ağır silahlarını etkisiz hale getirmek için Gbagbo'nun konutu da dahil olmak üzere birçok stratejik bölgeyi dünden bu yana bombaladığını açıklamıştı.

GBAGBO SEÇİMLERDEN SONRA İKTİDARI BIRAKMAMIŞTI
Ülkede kasım ayında yapılan seçimleri Alassane Uattara kazanmış ancak devlet başkanı Gbagbo, iktidarı bırakmayı reddetmişti. Yaşanan siyasi kriz iki hafta önce çatışmalara dönüşmüş, Birleşmiş Milletler ve Fransa da geçtiğimiz hafta Gbagbo'ya karşı müdahale başlatmıştı.