Fransa'da 30 bin kadına 'silikon' alarmı

Fransa, taktırdıkları silikonları patlama riski bulunduğu için 30 bin kadına biran önce hastaneye başvurma tavsiyesinde bulundu. Fransız yetkililer silikonların kansere yol açma riskinin ise bulunmadığını belirtti.

Haberler 23.12.2011 - 11:13

Fransa'da 30 bin kadına 'silikon' alarmı

Fransız Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Fransız şirketi Poly Implant Prothese tarafından üretilen silikonların yüksek kanser riskinin bulunmadığını ancak patlama olasığılı bulunduğunu açıkladı.

Fransa Sağlık Bakanı Xavier Bertrand, 30 bin kadının taktırdığı silikonların çıkarılmasının "önlem almak" açısından önemli olduğunu ancak "acil" olmadığını belirtti.

Fransız yetkililer, silikonları çıkarılacak 30 bin kadının masraflarının karşılanıp karşılanmayacağı yönündeki açıklamanın ise daha sonra yapılacağını vurguladı.

Fransa Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından dün akşam hükümete verilen bilimsel görüşte de bu marka göğüs protezi bulunan kadınlarda, başka marka protez taşıyan kadınlarla mukayese edildiğinde, daha fazla bir kanser riski bulunmadığının altı çizildi.

İNGİLTERE'DEN ZORUNLU AÇIKLAMA
Fransa'da 30 bin kadına takılan silikonların sanayi tipi malzemeden yapıldığının ortaya çıkmasının ardından İngiltere'de de alarma geçildi. Silikon taktıran İngiliz kadınların paniğe kapılması sonrası yetkililer açıklama yapmak zorunda kaldı. Yetkililer, İngiltere'de satılan silikonların patlama riskinin bulunmadığını ancak endişeli olanların doktorlarına ya da silikon taktırdıkları kliniğe başvurmasını istedi.

300 BİN SİLİKON BAŞKA ÜLKELERE SATILDI
Fransa'da şimdiye kadar, Fransız şirketi Poly Implant Prothèse (PIP) marka protez taşıyan yaklaşık 30 bin kadından sadece 8'inde kanser vakası teşhis edilmiş, bunların hiçbirinde bu silikonların kansere yol açtığına dair bir bağlantı bulunamamıştı.

Göğüs implantlarında sanayi tipi silikon jel kullandığı saptandıktan sonra 2010 yılında kapatılan şirketin bu tarihe kadar tüm dünyada, 300 bin sahte silikonu farklı ülkelere gönderdiği ortaya çıkmıştı.

1991 yılında Fransa'nın güneyinde kurulan PIP, kapatılmadan önce dünyanın üçüncü en büyük göğüs silikon üreticisiydi.

Sayfa Yükleniyor...