Fransa'dan İran konusunda temkinli açıklama

İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında yürütülen İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde üçüncü güne girilerken Fransa, Tahran ile anlaşma konusunda kesinlik olmadığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 09.11.2013 - 15:05

Fransa'dan İran konusunda temkinli açıklama

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, France inter radyo kanalına yaptığı açıklamada, ''İran ile anlaşmaya varılması konusunda bir kesinlik yok. Müzakere başlangıcındaki metni biz kabul edemeyiz, şu konuştuğum an itibarıyla hala anlaşmaya varacağımız konusunda bir kesinlik yok" ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan diğer bakanlar, anlaşmaya varılması konusunda daha olumlu açıklamalar yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 5 art 1 ülkeleri adına müzakerelere başkanlık eden Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile sabah saatlerinde bir araya gelmişti.

Kerry ve Ashton'ın daha sonra İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile üçlü görüşme yapması bekleniyor. Dün gece yarısına kadar uzayan üçlü görüşme yaklaşık 5 saat sürmüştü.

Görüşmeler neticesinde çizilecek yol haritasıyla ilk aşamada İran'ın nükleer programını bir süre askıya alması ya da sınırlandırması karşılığında, ülkeye uygulanan yaptırımların azaltılabileceği belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...