Google Trump ile yakın çalışmak istiyor

ABD Başkanı Barack Obama ile iyi ilişkilere sahip olan Google, Donald Trump başkanlığındaki yeni Amerikan yönetimi ile bağlantılarını geliştirmek için muhafazakarlarla daha yakın çalışmayı planlıyor.

ntv.com.tr 14.12.2016 - 11:01 | Son Güncelleme : 14.12.2016 - 11:38

Google Trump ile yakın çalışmak istiyor

Şirket, “muhafazakar, özgürlükçü ve serbest piyasa gruplarıyla irtibat halinde” olan bir yönetim arayışında olduğunu bir açıklamayla duyurdu.

Donald Trump yarın New York’da bulunan merkez ofisinde en büyük teknoloji şirketlerinin yöneticileriyle bir araya gelecek. Trump’ın damadı Jared Kushner tarafından planlanan ve herhangi bir yatırım kararının alınmayacağı tanışma toplantısında Google’ın da dahil olduğu ana şirket grubu Alphabet’in Genel Müdürü Larry Page de hazır olacak.

Toplantının diğer katılımcıları arasında Apple Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, Facebook Genel Müdür Yardımcısı Sheryl Sandberg, Amazon.com CEO'su Jeff Bezos, Tesla Motors CEO'su Elon Musk, Microsoft CEO'su Satya Nadella ve Oracle CEO'su Safra Catz gibi yöneticiler bulunmakta.

Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı ve Google kurucusu Larry Page
Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı ve Google kurucusu Larry Page

Trump seçim sürecinde Silikon Vadisi’yle göçmenler, hükümet gözetimi ve şifreleme gibi konular üzerinden tartışmaya girmişti.  Yaşanan seçim galibiyeti sonrasında birçok şirket Trump’ın taahhütlerini gerçekleştirebileceği konusunda alarma geçirmişti.

Obama yönetiminin benimsediği, internet sağlayıcılarının içerikleri kısıtlamasını engelleyen ve kamusal bir hizmet olarak değerlendiren “net tarafsızlığı" politikaları da Trump'ın eleştirdiği bir başka konu. Bu politikalar ilerleyen dönemlerde iptal edilmesi bekleniyor.

GOOGLE CLINTON’I DESTEKLEMİŞTİ

Liberal eğilimli Silikon Vadisi’nde teknoloji şirketleri seçimlerde Demokratların adayı Hillary Clinton’ı desteklemişti. Obama yönetimiyle sıkı bağları olan Google, Clinton’ın seçim kampanyasının en büyük kurumsal destekçilerinden biri olmuştu. Google ve çalışanları Trump’ın kampanyasına 23 bin 300 dolar bağış yaparken Clinton için yapılan bağış 1.6 milyon doları bulmuştu.

Obama yönetimi döneminde Google’a bağlı firmalar ile federal hükümet ve Kongre arasında 250 kişi karşılıklı iş değişiklikleri yapmış, “net tarafsızlığı” konusunda firma tarafından istenilen adımlar atılmıştı. Clinton'ın seçim kampanyasında da devam eden yakınlaşma ise şu an firma için probleme dönüşmüş durumda.

Cumhuriyetçi Parti’ye yakınlıklarıyla bilinen lobicilerle anlaşmalarını sürdüren Google’ın mevcut çalışma kadrolarının ise çoğunlukla Demokratlardan oluşuyor olmasının önümüzdeki dönemde şirket içinde problemler yaşatabileceği düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...