Honduras için arabulucu Kosta Rika

Darbe ile yönetimi el değiştiren Honduras'ta taraflar, Kosta Rika'nın arabuluculuğunu kabul etti.

Anadolu Ajansı 08.07.2009 - 11:16

Honduras için arabulucu Kosta Rika

Honduras'ın sürgüne gönderilen Devlet Başkanı Manuel Zelaya ile bu ülkedeki darbenin ardından kurulan geçici hükümetin lideri Roberto Micheletti, Kosta Rika Devlet Başkanı Oscar Arias'ın, diplomatik çözüm bulunması amacıyla arabuluculuk yapması konusunda uzlaştı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Zelaya ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, arabuluculuk görevi için Arias'ın uygun görüldüğünü, Kosta Rika Devlet Başkanı'nın çalışmalarına yakın bir zamanda başlayacağını söyledi. Clinton, Arias'ın çalışmaları çerçevesinde anayasal düzene, demokrasiye geri dönüşü sağlayacak, barış yoluyla elde edilen bir çözüm arzuladıklarını belirtti.

Arias, arabuluculuk görevini Kosta Rika'dan yürütecek. Arabuluculuk görevine Arias'ın atanmasından memnuniyet duyduğunu belirten Zelaya'nın da yakın bir zamanda Washington'dan Kosta Rika'ya geçmesi bekleniyor.

Micheletti de Arias'ın atanması konusunda olumlu açıklamalarda bulunarak, Kosta Rika Devlet Başkanı'nı, "güvenilirliği olan bir insan" olarak niteledi.

Honduras'ta kurulan geçici hükümetin lideri Roberto Micheletti. Honduras'ta kurulan geçici hükümetin lideri Roberto Micheletti.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...