İran seçimlerinde başvuru rekoru

İran’da şubat ayında yapılacak genel seçimlerde yarışmak üzere 12 binden fazla kişi başvuru yaptı. 1979’daki İran Devrimi’nden bu yana başvuru sayısı hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

DW Türkçe 26.12.2015 - 18:03

İran seçimlerinde başvuru rekoru

İran'da 26 Şubat 2016 tarihinde yapılacak genel seçimlerde milletvekili olabilmek için başvuru süresi cuma günü doldu.

Devlet televizyonunun haberine göre milletvekili adayı olmak için başvuru yaptıranların sayısı 12 bini geçti. 290 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde yarışmak isteyenlerin 1100'ü kadın.

İran'da ruhbanlar ve hukukçulardan oluşan Muhafız Konseyi başvuruları inceleyerek kimlerin aday olabileceğine karar veriyor. Milletvekili adaylarının nihai listesi 9 Şubat tarihinde kamuoyuna duyurulacak.

Konsey, aday adaylarını teknik ve ideolojik açıdan değerlendiriyor. İran'da milltevekili adayı olabilmek için yüksek lisans derecesinde eğitim ve İslam Cumhuriyeti prensiplerine uygunluk gibi çok çeşitli kriterler bulunuyor.

2012 yılındaki seçimler öncesinde 5 bin 200 kişi milletvekili adayı olabilmek için başvuruda bulunmuştu. Bunların üçte birinden fazlası Muhafız Konseyi tarafından elenince geriye kalan 3 bin 400 kişi seçim yarışına katılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...