IŞİD, 21 Mısırlı Hristiyan rehiniyi öldürdü

Terör örgütü IŞİD, Libya'ya düzenlediği baskında ele geçirdiği 21 Mısırlı Hristiyan rehinenin öldürüldüğünü gösteren bir video yayınladı. Gelişme üzerine, Mısır kamuoyunda, Libya'ya askeri müdahele tartışılmaya başlandı.

16.02.2015 - 05:47

IŞİD, 21 Mısırlı Hristiyan rehiniyi öldürdü

IŞİD'in, 21 Mısırlı Hristiyan rehineyi öldürüldüğü iddia edildi. 

Sosyal medyada yayınlanan videoda, turuncu mahkum kıyafeti giydirilen rehinelerin idam edildiği görülüyor.

IŞİD, Kıpti rehineleri aralık ve ocak ayında Libya'ya düzenlediği iki baskında yakalamıştı.

Kıptiler, çalışmak için gittikleri Sirte'de IŞİD'e rehin düşmüştü.

Kıpti Hristiyanlar, Mısır'ın 85 milyonluk nüfusunun yüzde 10'unu oluşturuyor.

MISIR'DA 7 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi, ülkede 7 gün yas ilan ederken, Milli Savunma Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. 

daha sonra televizyonda bir açıklama yapan Sisi, 21 Kıpti'nin ailesine ve Mısır halkına başsağlığı diledi.

"Mısır, uygun zamanda ve şekilde bunun cevabını verme ve en basit insanlıktan nasibi olmayan bu katillerden kısas hakkını saklı tutuyor" ifadesini kullanan Sisi, Mısır'ın terörü bitirmede daha önce başarılı olduğunu ve bunu tekrar yapmaya gücünün bulunduğunu vurguladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 21 Mısırlı Hristiyan'ın öldürülmesi nedeniyle ülkede 3 gün yas ilan etti

Mısır'ın sadece kendisini değil tüm insanlığı savunduğunu, bu meyanda Ulusal Savunma Konseyi'ni derhal toplantıya çağırdığını belirten Sisi, burada, gerekli tüm adımların atılması için kararların alındığını kaydetti.

Sisi, Mısır Dışişleri Bakanı'na, BM ve Güvenlik Konseyi'ndeki yetkili ülke ve temsilcileriyle konuya ilişkin görüşmelerde bulunması için derhal ABD'ye gitmesi talimatını verdiğini dile getirdi.

ASKERİ MÜDAHALE İHTİMALİ

Öte yandan olayın, Mısır'ın Libya'ya askeri müdahale ihtimalini güçlendirdiği bildirildi. Bu ihtimal, Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin, Ulusal Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırmasıyla konuşulmaya başlandı. Libya gündemi, televizyon kanallarında uzmanlar tarafından tartışılan birinci konu oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...