'IŞİD'le mücadelede Türkiye kritik ortak'

IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin rolüne ilişkin ABD'den son açıklama Obama'nın asistanı Philip Gordon'dan geldi. Gordon, Türkiye'nin kritik bir ortak olabileceğini belirtti.

NTV Haber 30.09.2014 - 10:47

'IŞİD'le mücadelede Türkiye kritik ortak'

ABD Başkanı Barack Obama'nın askeri Philip Gordon, Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi adlı düşünce kuruluşunda konuştu.

Gordon, IŞİD'e karşı mücadelede sadece askeri değil, yabancı savaşçılar, terör örgütünün petrol satışlarının engellenmesi gibi konularda da ortaklara ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Obama'nın asistan Philip Gordon, "Türkiye tüm bu konularda da kritik bir ortak olabilir ve diğerleriyle olduğu gibi Türklerle de yakın çalışacağız" dedi.

BARROSO'DAN BATI'YA UYARI
Terör örgütü IŞiD'le mücadele konusunda bir açıklama da Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'dan geldi.

Barroso, IŞİD'le mücadelede dışarıdan çözüm dayatmanın geçmişte yapılan hataların tekrarı anlamına geleceğini söyledi.

İstanbul'da Dünya Ekonomik Forumu toplantısında soruları cevaplayan Barroso, “Öncelikle Müslüman ülkeler, örgütle ilgileri olmadığını, eylemlerin, İslam’a ve inandığımız temel değerlere aykırı olduğunu söylemeliler" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Barroso ancak bundan sonra Batı ülkelerinin sorunun çözümüne yardımcı olabileceğini belirtti.

Batı'yı da uyaran Barroso, "Eğer Batı IŞİD'le mücadeleyi eski terörle mücadele savaşı çerçevesinde gösterirse, fanatikler demokrasiye karşı kutsal savaş için meşruiyet kazanır" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...