İspanyol pilot: Parlak bir beyaz ışık gördüm

İspanyol bir pilot, Air France uçağının düştüğü bölgede, yoğun ve parlak bir beyaz ışık görmüş olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.06.2009 - 11:45

Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim, denize düşen Fransız Airbus uçağında bir patlama gerçekleşmiş olmasının, okyanus yüzeyinde yakıt bulunması nedeniyle "ihtimal dışında" olduğunu söyledi.

Savunma Bakanı Jobim Brasilia'da düzenlediği basın toplantısında, "Okyanus yüzeyinde yağ ve yakıt bulunması bir ateş veya bir patlamayı olanak dışı kılıyor, ama bu yine de hala bir varsayım" dedi.

Saldırı olasılığıyla ilgili soruya da, "şu anda bunu düşündürecek hiçbir işaret bulunmadığı" yanıtını veren Jobim, ayrıca hiçbir ceset bulunmadığının ve hiçbir canlı işareti görülmediğinin altını çizdi.

Bazı ülkelerin uçak ve gemilerinden oluşan bir arama ekibi, Brezilya'nın 1000 kilometre kadar açıklarında enkaz ve kara kutuların bulunması için çalışmalara başlamaya hazırlanırken, Brezilyalı bakan, arama çalışmalarının 200 kilometrekarelik bir alanda yoğunlaşacağını söyledi.

Fransız Havayolları Air France'a ait Airbus A330 yolcu uçağının 228 kişiyle pazarı pazartesiye bağlayan gece Atlas Okyanusu üzerinde aniden kaybolmasının nedeni hala aydınlatılamadı.

İKİ PİLOT DA BEYAZ IŞIĞI GÖRDÜ
Öte yandan İspanyol El Mundo gazetesinin haberine göre, Air France'ın uçağının Rio-Paris seferi sırasında düştüğü bölge yakınlarında Lima-Madrid seferini yapmakta olan İspanyol Air Comet uçağının kaptan pilotu, "çok parlak beyaz bir ışık" gördüğünü bildirdi.

Kaptan pilotun kaza bölgesi yakınlarında pazarı pazartesiye bağlayan gece gördükleri konusunda bir rapor hazırladığını ve bunu şirket yönetimine verdiğini yazan gazete, şirketin de bu raporu Air France ile İspanyol Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne ilettiğini belirtti.

Kaptan pilotun, "Aniden uzaktan aşağı ve yatay ilerleyen, 6 yöne dağılan çok kuvvetli ve yoğun bir beyaz ışık gördük" dediğini yazan gazetedeki habere göre, yardımcı pilot da aynı parlak ışığı gördü.

KURBAN YAKINLARI DERNEK KURDU
Bu arada uçaktaki 59 Brezilyalı kurbanın aileleri, arama çalışmalarını yakından izlemek için dernek kurdu. Derneğin üyeleri, aralarında oluşturdukları kurulun, Air France'tan kaza yeri yakınındaki Pernambouc eyaletinin başkenti Recife'e götürülmesini talep etti.

Sayfa Yükleniyor...