'İsrail kendi Bin Ladin'ini vurdu'

İsrail Gazze'ye operasyonu dün Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugaylarının lideri Ahmed El Cebari'yi seyir halindeki aracından roketle "nokta atışı"yla öldürerek başlattı. İsrail basını Cebari'yi "Netanyahu'nun Bin Ladin"i olarak adlandırıyordu.

Haberler 15.11.2012 - 11:20

'İsrail kendi Bin Ladin'ini vurdu'

İzzettin Kassam Tugaylarının lideri El Cebari'nin öldürülmesi sonrasında İsrail basınında "Usame bin Ladin Obama için ne ise, Ahmed El Cebari de Netanyahu için o" yorumları yapıldı.


İsrail'in "birinci düşman" olarak ilan ettiği Ahmed El Cebari, yıllarca Hamas tarafından esir tutulan İsrailli asker Gilad Şalit olayında önemli bir rol üstlendi. Hamas komutanı Cebari, Şalit'i İsraillilere bizzat kendisi teslim etti.

İsrail kendisine yönelik "terörist saldırıların" baş sorumlusu olarak Ahmet El Cebari'yi görürken, Hamas, İzzettin Kassam Tugaylarının komutanını "direnişin sembolü" olarak görüyordu.

13 YIL HAPİS YATTI
İsrail'e karşı saldırılar gerçekleştiren Ahmed Said Halil El Cebari, 1982 yılında İsrail güvenlik görevlileri tarafından tutuklandı. İsrail'de 13 yıl hapis yatan Cebari, cezaevinde Hamas'ın kurucularıyla tanıştı.

Cebari, cezaevinden çıktıktan sonra Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları'nın kuruluşunda bizzat yer aldı. Filistinlilerin "İkinci İntifada"sında İzzetin Kassam Tugayları'nın lideri İsrail tarafından öldürülünce, Ahmed El Cebari bu göreve getirildi.

Kendisini "Allah'ın bir savaşçısı" olarak gören Cebari, "İslam düşmanlarına karşı savaşılan her yerde beni bulursunuz" demişti.

Hamas'ın askeri kanadı İzzetin Kassam Tugayları'na profesyonel bir kimlik kazandıran Ahmed el Cebari, İsrailli asker Gilad Şalit'in esir alınmasında ve serbest bırakıldığı dönemde aktif rol üstlendi.

'ÖLÜM LİSTESİ'NDE İLK SIRADA
Gazze'deki Hamas yönetiminde Başbakan İsmail Haniye'den sonraki en güçlü isim olan Ahmed el Cebari, 20 bin silahlı militanın komutanlığını yapıyordu. İsrail'in "ölüm listesi"nde uzun zamandır ilk sırada yer alan Cebari, 2006 yılında Şalit'in kaçırılmasını planlamakla da suçlanıyordu.

KAMUOYU KARŞISINA İLK ÇIKIŞ
Filistinli bin tutuklunun serbest bırakılması karşılığında özgürlüğüne kavuşan Gilad Şalit, 5 yıl boyunca esir kaldı. İsrail tüm uğraşlara rağmen Şalit'i bulamadı. 51 yaşındaki Ahmed el Cebari ise, Şalit'in serbest bırakıldığı 2011 Ekim ayında Gazze sınırında ilk kez kameraların karşısına çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...