Kaddafi’nin karargahı vuruldu

Kaddafi’nin başkent Trablus’taki karargahı, bir kez daha NATO’ya bağlı savaş uçaklarının hedefindeydi.

25.04.2011 - 10:04

Kaddafi’nin karargahı vuruldu

NATO savaş uçakları Libya'nın başkenti Trablus'ta Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargahı içindeki binalara hava saldırısı düzenledi. Başkentin güneyindeki Bab el Aziziye Karargahına düzenlenen hava saldırısında üç binanın zarar gördüğü bildirildi.

Sabaha karşı düzenlenen saldırıda karargaha en az iki füze isabet etti. Saldırıdan hemen sonra ülkedeki üç televizyon kanalının yayını bir süreliğine kesildi. Şehirdeki muhabirler, patlamaların şimdiye kadar başkent Trablus'ta yaşananların en büyüğü olduğunu anlattı.

Gazetecileri karargaha götürüp gezdiren Libya hükümeti yetkilileri, saldırıda 15'i ağır 45 kişinin yaralandığını söyledi.

'KADDAFİ'NİN OFİS VE KÜTÜPHANESİ'
Saldırıda en çok zarar gören binalardan birini Kaddafi'nin ofis ve kütüphane olarak kullandığı belirtiliyor. Bir kaç katlı betonarme bina, saldırı sonrası moloz yığınına dönüştü. Kaddafi yandaşları ise ellerinde yönetiminin yeşil bayrakları ile beton parçalarının üzerine çıkarak sloganlar attı.

Kaddafi'nin geçtiğimiz haftalarda Afrika Birliği heyetini ağırlamakta kullandığı binalarda hedef alındı.

Saldırı sırasında Kaddafi'nin altı kilometrekarelik bir alana yayılan kışla-karargah kompleksinde bulunup bulunmadığı bilinmiyor. Ancak Kaddafi son aylarda televizyondan yayınlanan açıklamalarını genellikle buradan yaptı.

‘SUİKAST GİRİŞİMİYDİ’
AFP bir yetkilinin, saldırıyı "Bu Albay Kaddafi'ye yönelik bir suikast girişimiydi" diyerek değerlendirdiğini bildirdi. Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, saldırıyı 'korkakça' diye niteledi. "Muammer Kaddafi'nin ofisini hedef alan bu korkakça saldırı çocukları korkutabilir, ama biz korkmuyoruz ve savaştan kaçmıyoruz" diyen Seyfülislam Kaddafi, NATO'nun savaşı "baştan kaybettiğini" savundu.

BM'nin sivillerin korunması kapsamındaki 1973 sayılı kararı doğrultusunda faaliyet gösteren NATO, Kaddafi üzerindeki baskıyı artırmaya çalışıyor. Karargah, cuma günü de hedef alınmıştı.Kaddafi'nin karargahının hedef alındığı NATO bombardımanında 3 kişinin öldüğü bildirildi.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim, sabahın erken saatlerinde Kaddafi'nin Bab El Aziziye karargahına düzenlenen saldırıya rağmen, Libya liderinin moralinin yüksek olduğunu söyledi.

İbrahim, saldırıda 45 kişinin de yaralandığını belirterek, Kaddafi'nin durumunun iyi olduğunu kaydetti.

Saldırının Kaddafi'yi hedef aldığının göründüğünü söyleyen İbrahim, ancak ölenlerin karargahta çalışanlar ve güvenlik korumaları olduğunu kaydetti. Binada siyasi bürolar bulunduğunu bildiren İbrahim, "bu tip terör saldırılarının Libya'daki sivilleri nasıl koruduğunu" sordu.

İbrahim, Kaddafi'nin saklanmadığını, ancak güvenli bir yerde olduğunu belirtti.

"KADDAFİ GÜÇLERİ PÜSKÜRTÜLDÜ"
Bu arada, Kaddafi'ye ait güçlerin Misrata kentinin dışına püskürtüldüğünü belirtti.

Bir muhalif, "kentte öldürülmekten korkuğu için saklanan sadece birkaç askerin kaldığını" söyledi.

Bölgedeki AFP muhabiri, son günlerdeki çatışmalar ve bombardımandan sonra sabahtan beri kentin sakin olduğunu, ara sıra rastgele atılan roket ve havan topu mermisi seslerinin duyulduğunu bildirdi.

İTALYA SAVAŞ UÇAKLARI
Öte yandan, İtalya hükümeti, Libya'daki hava bombardımanına İtalya hava kuvvetlerine bağlı uçakların da katılımına izin verdi.

Başbakan Silvio Berlusconi'nin makamından yapılan basın açıklamasında, hükümetin bu konuda aldığı kararın Berlusconi tarafından ABD Başkanı Barack Obama'ya da, telefon görüşmesiyle bildirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Berlusconi'nin bazı Avrupa ülkeleri liderlerini de telefonla arayarak karar hakkında bilgi vereceği kaydedildi. İtalya hava kuvvetleri Libya'daki operasyonlarda sınırlı bir rol üstlenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...