Karabağ süreci Türkiye yüzünden olumsuz geçti

Azeri basını dün gerçekleşen Aliyev-Sarkisyan görüşmesinin sonucunu, Türkiye-Ermenistan açılımına bağladı.

08.05.2009 - 11:54

Karabağ süreci Türkiye yüzünden olumsuz geçti

Azerbaycan basınına göre, Prag’da yapılan Dağlık Karabağ zirvesinden ciddi bir sonuç çıkmamasının nedeni, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yaşanan normalleşme süreci.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ilham Aliyev’le birlikte Çek Cumhuriyeti’ne giden gazetecilerin hazırladığı röportajlarda, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in önerisiyle Haziran ayında St. Petersburg’ya yapılacak Karabağ zirvesinden ciddi sonuç çıkmasının beklendiğinden bahsedildi. Bu beklentiler yüzünden ABD'nin, Moskova’ın Güney Kafkasya’daki nüfuzunun daha da artacağından endişelendiği ve ABD büyükelçiliğinde Aliyev-Sarkisyan görüşmesi gerçekleştirm önerisini ortaya attıkları yazıldı. Azeri basınına göre zirve, Ermenistan liderinin sert tavrı yüzünden ‘somut bir belgenin’ imzalanmasıyla sonuçlandı.

Türkiye-Azerbaycan gerginliğinden yararlanan Ermenistan liderinin 2 sene önce gündeme getirdiği, fakat İlham Aliyev’in tepkisi üzerine uluslararası arabulucuların baskısıyla geri çektiği taleplerini dünkü zirvede tekrar açıkladığını belirten Azeri gazeteciler, "Ankara’nın Erivan politikası, Karabağ sürecine olumsuz yansıdı" yorumunda bulundu.

Muhabirlere göre, dün varılan anlaşma ‘nihai olmadığı’ için taraflar her an tutumunu değiştirerek geri adım atabilir. Dolayısıyla ciddi bir ilerlemeden bahsetmek için henüz çok erken.

Bu arada, Azerbaycan’da bugün çıkan gazeteler, 4. Aliyev-Sarkisyan görüşmesi için ‘Bir sonuçsuz görüşme daha’ başlığını kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...