NTV

Merkel'den Euro Bölgesi'ne rest

Dünya

Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İspanya'dan sonra İtalya ve Kıbrıs Rum kesiminin de Euro Bölgesi kurtarma paketi altına girmek istedikleri yönündeki haberler Almanya Başbakanı Angela Merkel'i kızdırdı. Merkel, "Bizden gücümüzden fazlasını istemeyin. Gücümüzün de bir sınırı var" dedi.

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda dün akşam Almanya'nın Hollanda'yı 2-1 yendiği maçta, Almanya gol attığında ayağa fırlayarak büyük sevinç gösterisi yaşayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün de Almanya Meclisi'nde Euro Bölgesi'de mali sıkıntıya düşen ülkelere uyarıda bulundu.

"Herkes Almanya'dan yumruğunu masaya vurarak krizi bitirmesini bekliyor" diyen Almanya Başbakanı Merkel, "Evet, Almanya güçlü, Avrupa'nın istikrar limanı ve ekonomi motoru. Almanya bu gücünü AB'nin bütünlüğü ve dünya ekonomisi için kullanmak istiyor. Ancak şunu da unutmayın. Almanya'nın gücü sonsuz değil. Bizden gücümüzden fazlasını da istemeyin" dedi.

ORTAK BORÇLANMAYA KARŞI ÇIKTI
Euro Bölgesi'nin ortak olarak borçlanmasına olanak sağlayacak "Eurobond" için bastıran Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da sert cevap veren Almanya Başbakanı Merkel, açık bir dille Euro Bölgesi'nin ortak tahvil çıkarmasına karşı olduğunu birkez daha belirtti.

'Küresel düzeyde rekabet gücümüzü yitirmemize yol açacak bir şeyi bizden istemeyin" diyen Merkel, Euro Bölgesi'nin ortak borçlanma yoluna gitmesinin fayda sağlamayacağını söyledi.

Euro Bölgesi'nin krizden çıkabilmesi için koyduğu kurallara sıkı sıkıya sarılması gerektiğini vurgulayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, krizden kurtulmak için sıkı tasarruf tedbirlerinin şart olduğunu yineledi.