Mısır'da devrik lider Mübarek Yargıtay'da yargılanıyor

Mısır'da daha önce hakkında beraat kararı çıkan devrik lider Hüsnü Mübarek'in 25 Ocak 2011 devrimi sırasında göstericileri öldürmek suçundan yeniden yargılanmasına başlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.11.2015 - 16:50

Mısır'da devrik lider Mübarek Yargıtay'da yargılanıyor

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mübarek'in göstericileri öldürmek suçundan hakkında çıkan beraat kararına itirazın kabul edilmesiyle Yargıtay itiraz davasını yeniden görüşmeye başladı.

Sağlık sorunları nedeniyle Mübarek'in katılmadığı Yüksek Yargı Sarayı'nda görülen duruşmaya, devrik lider yanlıları ile sanık avukatlarının yanı sıra basın mensupları katıldı.

Duruşma sırasında Mübarek'in avukatı Ferid ed-Deyb, müvekkilinin aynı davadan yargılanan ve beraat eden eski İçişleri Bakanı Habib el-Adili gibi beraat etmesini talep etti. Yargıtay, duruşmanın 21 Ocak'a ertelenmesine karar verdi.

Mahkeme başkanının, İçişleri Bakanlığı'ndan Mübarek'in sağlık sorunlarına ve duruşma salonuna getirilmesinin uygun olmadığına dair bir rapor aldığı, mahkemeden bir sonraki duruşmanın Polis Akademisi binasında yapılması istendiği belirtildi.

Yargıtay, güvenlik makamlarının bir sonraki duruşma için uygun ve güvenli bir yer temini için gerekli tedbirlerin almasına karar verdi.

Mısır'da temyiz duruşmasının Yüksek Yargı Sarayı'ndan başka bir yere nakledilmesi yönünde bir kararın ilk defa alındığı belirtildi.

Kahire Ceza Mahkemesi, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, 2 oğlu, eski İçişleri Bakanı Adili ve 6 yardımcısının 25 Ocak 2011 Mısır devrimi sırasında çıkan olaylarda göstericileri öldürmekle suçlandığı davada, 29 Kasım 2014'te beraatine hükmetmişti.

Mübarek hakkında verilen beraat kararına itiraz edilmiş ve yeniden yargılanmasına hükmedilerek, duruşmanın 5 Kasım'da görülmesine karar verilmişti.

Yeniden yargılanma sürecinde alınacak kararın davaya ilişkin son hüküm olacağı ve temyiz yolunun kapanacağı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...