'Muhalifleri silahlandırabiliriz'

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Washington’un Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması seçeneğini gözardı etmediğini söyledi.

03.05.2013 - 07:57

'Muhalifleri silahlandırabiliriz'

ABD’nin Suriyeli muhaliflere "silah tedarik etme" seçeneğini açıkça dile getiren ilk üst düzey ABD'li yetkili, bu ülkenin Savunma Bakanı Chuck Hagel oldu.

Washington’da konuşan Savunma Bakanı Hagel, muhaliflerin silahlandırılması ihtimalini gündeme taşısa da, henüz bu yönde bir karar alınmadığını belirtti.

“İsyancıları silahlandırmanın seçeneklerden biri” olduğunu ifade eden Hagel, “Seçeneklere bakıyorsunuz ve tekrar düşünüyorsunuz, bu yaptığınız veya yapacağınız anlamına gelmiyor. Uluslararası toplumla birlikte, neyin mümkün olduğu veya hedeflerimize ulaşmamıza nelerin yardımcı olacağı gibi değerlendirilmemiz gereken seçenekler var” dedi.

IRAK HATIRLATMASI
Hagel ile ortak basın toplantısında konuşan İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond da, Avrupa Birliği’nin ambargosu nedeniyle muhaliflere silah temin edemediklerini belirtti.

Hammond, "Irak’ın işgali için gerekçe olarak gösterilen ve asılsız çıkan kitlesel imha silahları olduğu iddialarını" halkın hatırladığını belirtip “Plan yapmamız ve harekete geçmemiz için çok net ve çok sağlam kanıtlara sahip olmamız konuşunda güçlü, ortak bir görüş var” diye konuştu.

Geçen yıl ABD Başkanı Barack Obama, Hillary Clinton’ın benzer bir önerisini reddetmişti.

Suriye hükümeti ise, ‘kimyasal silah kullandığı’ iddialarını yalanlıyor ve Batılı ülkelerin suçlamaları için “inandırıcılığı yok” yorumunu yapıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...