NATO zirvesinde kritik görüşmeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesinin ikinci gününde ikili görüşmeler yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la dünya kupası sohbeti dikkat çekti. Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la biraraya geldi. Görüşmede, yasadışı olarak sınırı geçtikleri için tutuklanan Yunan askerlerinin durumu da konuşuldu.

NTV Haber 12.07.2018 - 23:42

NATO zirvesinde kritik görüşmeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO zirvesi için gittiği Brüksel'deki son gününde ikili temasları öne çıktı. Erdoğan, ilk olarak İtalya Başbakanı Guiseppe Conte ile bir araya geldi. Görüşme 40 dakika sürdü.

Erdoğan daha sonra NATO zirvesi kapsamında yapılan devlet ve hükümet başkanları düzeyindeki "Afganistan Oturumu"na katıldı. Cumhurbaşkanı oturumdan sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüştü.

Erdoğan, Bulgar mevkidaşı Rumen Radev ile de biraraya geldi. Ardından gerçekleştirilen heyetler arası görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Büyükelçi İbrahim Kalın da yer aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat 15 dk sürdü.

Görüşmenin başında Fransa ile Hırvatistan'ın Rusya'da oynayacağı 2018 FIFA Dünya Kupası final maçı gündeme geldi. Macron'un "Rusya'ya gelecek misiniz?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ankara'dayım. Hükümeti yeni kurduk, işimiz çok ama televizyondan izleyeceğim." yanıtını verdi.

Erdoğan son görüşmesini ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaptı. Çipras görüşmeyi "Pek kolay olmadı ama daha ümitliyim" sözleriyle değerlendirdi.

Çipras'ın açıklamasına göre görüşmede, sınırı yasadışı olarak geçtikleri için Edirne'de tutuklu bulunan 2 Yunan askerin durumu da gündeme geldi. Çipras, iki asker hakkında iddianame hazırlanmamasını eleştirdi ve Erdoğan'dan askerlerin yargılanmasını istediğini aktardı. Aleksis Çipras, Ege'deki gerginliğin azaltılması ve Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili gayretlerin devam etmesi konusunda görüş birliği sağlandığını da ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...