Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in eski damadı intihar etti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in eski damadı ve Kazakistan'ın eski Viyana Büyükelçisi Rahat Aliyev, başkent Viyana'da tutuklu bulunduğu hapishanede intihar etti.

24.02.2015 - 15:54

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in eski damadı intihar etti

Josefstadt Hapishanesi Müdürü Peter Prechtl, Rahat Aliyev'in yerel saatle sabah 07.20'de yalnız kaldığı hücresinde ölü bulunduğunu açıkladı.

''TUVALETTE GAZLI BEZLERİ KULLANARAK KENDİNİ ASTI''

Aliyev'in hücresinin düzenli olarak kontrol edildiğini ve intihar tehlikesinin bulunmadığını belirten yetkililer, Aliyev'in tuvalette gazlı bezleri kullanarak kendini astığını söyledi.

Aliyev'in avukatları Manfred ve Klaus Ainedter ise bugün duruşması olan müvekkillerinin ölüm sebebinin yapılacak otopsi sonucu ortaya çıkacağını kaydetti.

Kazakistan'da "cinayet ve darbeye teşebbüs" suçlamasıyla gıyabında yargılanan ve 40 yıl hapse mahkum edilen Aliyev, Haziran 2014'te Malta'dan uçakla geldiği Viyana'daki havalimanında gözaltına alınmıştı.

Hakkında yakalama emri bulunan Aliyev, Viyana'daki Josefstadt Hapishanesi'ne gönderilmişti. Mahkemenin Aliyev'in ülkesine iade edilip edilmeyeceğine karar vermesi bekleniyordu.

Nursultan Nazarbayev'in kızı Dariga Nazarbayeva ve eski eşi Rahat Aliyev
Nursultan Nazarbayev'in kızı Dariga Nazarbayeva ve eski eşi Rahat Aliyev

Avusturya, Kazakistan'ın iade talebini "Aliyev'in ülkede adil yargılanmayacağı" gerekçesiyle iki kez reddetmişti.

''İŞKENCE, ALIKOYMA VE CİNAYET'' İDDİASIYLA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Cumhurbaşkanı Nazarbayev tarafından 2007'de Viyana Büyükelçisi olarak atanan Aliyev hakkında, Kazak Nurbank'ın iki yöneticisinin ortadan kaybolmasıyla ilgili açılan dava çerçevesinde "işkence, alıkoyma ve cinayet" iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı.

RESMİ GÖREVLERDEN ALINIP DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILMIŞTI

Kazakistan hükümeti, bütün resmi görevlerinden alınan ve diplomatik dokunulmazlılığı kaldırılan Aliyev'in tutuklanması için 26 Mayıs'ta uluslararası yakalama emri çıkarmıştı.

Nursultan Nazarbayev, kızı Dariga ile Rahat Aliyev'in evliliğini özel kararnameyle sonlandırmıştı
Nursultan Nazarbayev, kızı Dariga ile Rahat Aliyev'in evliliğini özel kararnameyle sonlandırmıştı

''DARBEYE TEŞEBBÜS ETMEK'' SUÇUNDAN DA YARGILANDI

İstihbarat başkanıyla hükümeti devirmek için "darbeye teşebbüs etmek" suçundan da yargılanan Aliyev, iki davada da 20'şer yıl hapse mahkum edilmişti.

NAZARBAYEV'İ ÜLKEDEKİ SİYASİ MUHALİFLERİ ÖLDÜRMEKLE SUÇLAMIŞTI

Suçlamaları reddeden ve siyasal bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya olduğu ileri süren Aliyev, 2013'de yayımladığı kitabında Nazarbayev'i ülkedeki siyasi muhalifleri öldürmekle suçlamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...